Pişirmeye kıyamadığım sebzeler var benim . Ispanak , kabak , semizotu gibi. Genelde sıkıp sularını içmeyi çok seviyorum ve salatalarını . Kütür kütür , canlı canlı . Ama demir takviyesi  için ıspanağın biraz pişmesi gerektiğinden şurada  bahsetmiştim hatırlarsanız. Mevsim itibariyle vezgeçilmezimiz semizotu. Uzun uzadıya faydalarını saymaya gerek yok sanki değil mi ? Yaz aylarındaki biriciğimiz. Hele de o yabaniler yok mu, o yabaniler  ! Pazar tezgahlarında daha göz göze bakışırken fısıldamaya başlıyor sanki , al beni dercesine . Sağlık akıyor her yaprağından resmen . Öyle de  ! Bol A ve C vitamini, omega 3 deposu malum. Özellikle büyüme çağındaki çocukları lütfen alıştıralım. Nasıl seviyorlarsa öyle yapalım sık sık .

Koca bir kase dolusu salatasını yemek yazın tüm hararetini alıp götürüyor. İnanmayacaksınız ama milletçe burnumuzdan gelen bu yaz kaybettiğimiz morali bile geri getiriyor. Valla denedim. Keyifsiz olduğunuzda salatasını yapıp yeyin bakalım ,  ne hissettiniz lütfen bana da yazın.  Bazen 1 avuç kinoa eşlikçisi oluyor , bazen nohut ,bazen domates , salatalık ve bol soğan. İçimin temizlenip serinlediğini hissedebiliyorum. Sıfır kalorisiyle verdiği o hafiflik duygusunu ise tarif etmek zor. Ya evet bu otu çok seviyorum ben.

Sadece yoğurtlusunu yapıyorsanız ve henüz denemediyseniz lütfen ama lütfen nar ekşili de yapın mutlaka. Seçtiğiniz sızma da doğru bir zeytinyağı ise eğer..Çimen çimen kokan , rengiyle göz alan . ( Nasıl yani diyenleri instagrama davet edelim)

Bambaşka birşey , huzur ve mutluluk veriyor .Ege gibi.

Malzemeler

Yarım demet semizotu (tek öğünlük )

3 çorba kaşık kadar zeytinyağı

3 diş sarımsak

2 çorba kaşığı nar eşkisi

tuz

tuzsuz fıstık, ayçekirdeği , kabak çekirdeği , 1 tatlı kaşığı keten tohumu

Yapılışı

1.Her hafta 1 demet semizotu almayı unutmayın.

2.Kullanacağınız zeytinyağı ve nar ekşisi kaynağınızı bir kez daha düşünün.

Sarımsağı ezip ,  yağ , nar ekşisi , tuzla güzelce karıştırın.

İyice yıkanmış ve yaprakları ayrılmış semizotlarını güzelce yaptığınız  sosa bulayın.

Üzerine yağlı tohumları serperek servis edin.(Keten tohumunu taze öğütün)

Sosu  isteğinize göre ayarlayın.

Sağlık  Olsun

 

20160807_142445[1]