Besleyici mi besleyici , lezzetli mi lezzetli ! Kış mevsiminin süper yeşil yaprağı. Annelerin alışveriş listesinde hep 1 numara. Ispanak !

Peki ama ıspanağı nasıl yemeli ,etmeli,seçmeli ?

 İşte ıspanak hakkında az bilinenler:

  • Mağazalarda direkt ışık altında bekletilen ıspanaklar , karanlıkta bekletilenlerle kıyaslanmış ve daha fazla besleyici özellik içerdiği bulunmuş.
  • Ispanağı yıkamadan ağzı kapalı poşetlerde 4 güne kadar buzdolabında besin değerini kaybetmeden saklamak mümkün.
  • Ispanağın pişmesi sanılanın aksine sağlık faydalarını azaltmıyor,  arttırıyor.Yarım kap pişmiş ıspanak , 1  kap çiğ ıspanaktan 3 kat daha besleyici.Çünkü çiğ ıspanak vücut için emilemeyen bileşiklere dönüyor.
  • Bunun bir istisnası yeşil içecekler. Ispanağın  en ideal tüketim şekli diğer sebze ve meyvelerle  karıştırarak lezzetli içecekler (smoothie ) yapmaktır.
  • Ispanakta oksalik asit denilen bileşiklerden yüksek oranda var. Bu bileşikler demir ve kalsiyum emilini azaltıyor. Ispanağı sadece demir ve kalsiyum amaçlı yiyorsanız bu açıdan bir kez daha değerlendirmenizde fayda var. Emilim sorununu 2 yolla aşmak mümkün. Ispanağı C vitaminince zengin portakal ya da mandalina gibi meyvelerle kombinlemek ya da ıspanak yapraklarını en az 2 dk kaynatmak.
  • Ispanağı dondurmak sağlık faydalarını azaltıyor. İdeali bebek ıspanakları tazecik kullanmak ve aynı gün içinde bitirmek. Ertesi gün tekrar tekrar ısıtılan çorbadan bir fayda beklemeyin.
  • Ispanağı “organik” alınacaklar listenize ekleyin. Özellikle de yoğun böcek ilacı etkisine maruz kalmaktadır ve normal yıkamayla bundan kurtulmak mümkün olmaz. Eğer organik kullanamıyorsanız köklerini ayırdıktan sonra önce  bol su içinde geniş bir kapta bekletmeli ve kabın dibinde tozları görmeyene dek tekrar tekrar  akan suyun altında  yıkamalı ve en son sirkeli suda bekleterek yemekte kullanmalı.
  • Herkes ıspanağın gözler ve kemikler için faydasını bilir de kaçımız sindirim dostu olduğunu biliriz? Kabızlığı kolaylaştırır, mide çeperini koruyarak ülsere karşı etki gösterir ve toksinleri kolonlardan atmaya yardımcıdır.
  • Diğer bir az bilinen etkisi de cilt üzerinedir. Taze ve organik ıspanaklardan yapılmış yeşil içeceklerin düzenli  kullanımı kuru ve kaşıntılı ciltleri sağlıklı,parlak ciltlere dönüştürmekte etkilidir.
  • Ispanak içerisinde nitrat bulunmaktadır. Küçük çocuklar için fazla alındığında nitrat zehirlenmesine neden olabilir. 1 Yaş öncesinde temkinli kullanılmalıdır. Ayrıca asitli bir sebze olduğundan sıkça pişik sorunu yaşayan çocuklarda kullanımı dikkatle izlenmelidir.

100 gr taze ıspanak  günlük K vitaminini %402 sağlamaktadır. K vitamini kemik ve beyin sağlığı için çok önemlidir.Yine 100 gr ıspanak günlük C vitaminin %47 sini sağlamaktadır.

Kaynak:

http://www.care2.com/greenliving/8-surprising-health-facts-about-spinach.html

http://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/ingredient-focus-spinach

Malzemeler

½ kg ıspanak
½ kg brokoli
3 dal kereviz sapı
4 kaşık tam buğday unu
1 çay bardağı süt
Yarım çay bardağı zeytinyağı
2 litre su
1 su bardağı ev yapımı et suyu ya da sebze suyu
Tuz,kırmızı biber ,susam

Yapılışı

Ayıklanmış ıspanakları saplarıyla birlikte derin bir tencereye koyun.
Tencerenin kapağını kapatarak ıspanakları susuz şekilde (sadece kendi suyuyla )en kısık ateşte 5 dk pişirin.
Ocağın altını kapadıktan sonra ıspanakların soğumasını bekleyin ve soğuduktan sonra küçük parçalara ayırın.
Brokolileri ve kereviz saplarını da ayrı bir kapta sadece yumuşayana kadar buharda pişirin.
Tencereye zeytinyağı koyup unu ilave ederek kısa bir süre kavurun.
Suyunu koyun. Bir kaç çiçek brokoliyi ayırarak sebzeleri ilave edin.
Blender dan geçirin.1-2 dk daha pişirin.
Sütü koyun ve ocağı  kapatın.
İsteğe göre tuz , karabiber,susamla  ve kenara ayırdığınız brokolileri minik doğrayarak  servis edin.

Afiyet Olsun.

 

IMG_4482small