Çay içmek bazıları için tutkudur ya hani , ben de onlardan biriyim işte. Yaz kış farketmez . Bitki ve meyve çaylarım olmazsa yarım kalırım. Akşamları yemek sonrası tatlı ve meyve yeme alışkanlıklarımızı bitireli çok oldu. Bünyeye kilo olarak döneceklerine sağlık bulsak fena mı olur. Oğluma da çay kültürünü kazandırmaya çalışıyorum. Abur cuburla tanışmamış olduğu için de bu rengarenk çayları bizimle birlikte içmeye bayılıyor. Yine de tatlı sever bir genetiği olduğu için çayları balla servis konusunda bir kere şansını deniyor . Balın tadını bildiğini , çayın tadını merak edip etmediğini soruyorum .Hemen ikna oluyor ve afiyetle içiyor. Favorisi elma çayı.
An itibariyle elimin altında bulunan çayları fikir vermesi açısından tanıtayım istiyorum. Hala sadece siyah çay içiyorsanız çok şey kaçırdığınızı söylemeliyim. Altın kural : Faydasını almak için makul miktarlarda içmek kafi. Abartmıyoruz !

Buyrun çaylar alemime…

 

IMG_2491

 

Mandalinalı Rooibos Çayı : Çok sevdiğim bir dostum tanıştırdı beni de bu çayla .Bayıldım.Uzun bir fayda listesi var ki netten detaylı bakarsınız. Güney Afrikada yetişen kızıl bir çalı bitkisinden elde ediliyormuş . Özelliği kafeinsiz ve çocuklar dahil herkesçe çok rahat ve şekersiz içilebilir olması. Meyvemsi tadlar içeriyor. Rooibos çayı ( Türkçe okunuşu ile roybos çayı ) Vitamin C, Demir, Kalsiyum, Magnezyum, Bakır gibi içeriklere sahip. Sadesini fazla bulamıyorum. Bulursanız bana da haber eder misiniz?

 

IMG_2481

Beyaz Çay : Bildiğimiz siyah çayın kurutma ,fırınlama,fermantasyon işlemlerinden geçmemiş hali. Tarladan toplantıktan sonra beyaz tomurcuklarının buhara tutulup kurutulmasından dolayı adı beyaz çaymış.Demledikten sonra rengini değiştirmiyor bu nedenle.Uzun bir fayda listesi var. Çayın en faydalı hali.

 

IMG_2502

İstanbul Çayı : Mısır Çarşısındaki baharatçımın özel karışım çayı. Güller ,meyveler içinde neler yok ki !

 

IMG_2484

Baharat Çayı : Envai çeşit baharattan oluşan özel karışımım.Renkli karabiber taneleri ,kakule , havlıcan,zerdeçal,zencefil ,kişniş gibi. Kokusu beni benden alıyor.

 

IMG_2486

Karanfil : Alternatifi yok .Yorgunluk ,baş ağrısı,diş ağrısı,halsizlik dedin mi bir kupa hüpletilesi. Afrika’ya çekim için giden komşumun eşi getirdi. Zanzibar baharatın anayurdu imiş.

IMG_2516

Kırmızı çay : Bir antioksidan çay karışımı . Nar çiçeği , kuşburnu , cranberries,hibiskus. Zindelik veriyor.Rengiyle Efe’ciğimin kalbini fethediyor.

 

IMG_2512

Elma çayı , Tarçın: Zaten her daim elimin altındalar.

Kişniş çayı: Sindirime yardımcı ve vücudun toksinlerden arınmasını sağlayan temizlik maddesi olarak yüzyıllardır kullanılmaktadır. Toksinlerin atılmasına yardım için iki çay kaşığı kişnişi bir fincan sıcak su ilave ederek tüketebilirsiniz. Lezzet için içine bal, nane yağı ya da portakal kabuğu ekleyebilirsiniz.

 

Kisnis-1024x800

Bitki çaylarını kansızlık , hipoglisemi türü rahatsızlıklarınız varsa araştırmadan tüketmeyiniz.

Mmmm ! Burnuma kokuları geldi. Gidip bir çay demleyeyim.

Afiyet Olsun