Sürekli okuyucularımız blogda en fazla tarifi olan sebzelerden birinin pancar olduğunu bilirler. Listelerde adı pek geçmese de kesinlikle benim “super food” listemde yer almakta kendisi. Pancarı yediğimiz kadar içiyoruz da . Daha önceki tariflere göz atmak isterseniz buyrun sizi mini bir pancar turuna çıkaralım .

IMG_5311Doğadaki  en güzel 3 arındırıcıyla   yapılan  bu içeceğin gerçek bir şifa olmasının yanında oldukça da lezzetli olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Sadece sebze ve meyve suları ile belli periyodlarda “sıvı beslenerek arınma ”  yöntemi olan “Juice Cleanse” te yer alan klasik ve etkili bir tariftir. Fazla asit yüküne maruz kalan bedenler rahat bir nefes alır  , hafifler ve kendinizi daha  mutlu hissedersiniz. Bu içecek özellikle de karaciğer ve bağırsakları temizlemede ,hazmı kolaylaştırmada ,kansızlık ve demir eksikliğinde size yardımcı olabilir . Söylediklerimden  “juicing”in bir tedavi yöntemi şeklinde algılanmasını istemem. Juicinge bakış açım sağlıklı bir yaşam tarzında yer almasının faydalı olacağı yönünden başka birşey değildir. Misal hamileyseniz ya da bir çocuk  içecekse veyahut şekerle alakalı diyabet, hipoglisemi ,kandida gibi bir rahatsızlığınız varsa büyük miktarlarda pancar suyu içmeden önce elbette bunu  naturapat ya da doktorunuzla paylaşmalısınız.

Tavsiye edilen , sabah ilk iş aç karnına alınması ve kahvaltının 1 saat sonra yapılması.

Yahut akşam yemeği niyetine bu içeceğin içilmesi.

Sebzeleri kabuklarıyla sıkmak için mümkün mertebe “organik” olmasına dikkat edilmeli.

Pancarı doğramak için eldiven kullanmayı ihmal etmeyin.

Genel olarak tatlı bir içecek olduğundan ben tadı dengelemek için yeşil elma ve zencefil kullanıyorum. Yarım limon ekleyebilirsiniz. Bizde  kalmamıştı .Bahçenin koruklarından kullandım .

Pancar suyunun ,minimum da olsa ,bazı olası yan etkilerinden dolayı seyreltilerek kullanılması gerekiyor.Bunun için  havuç suyu da kullanıyoruz ve daha fazla besleyicilik için  elma ve zencefil sularıyla da destekliyoruz.

IMG_5297Faydalı diye sürahiyle  içmiyoruz  tabi.Küçük miktarlarla başlayıp günde bir büyük bardağa kadar çıkılabilinir.

Pancar suyu içmeye başladığınızda akşamında tuvaletinizin kırmızı olması sizi korkutmasın.Gayet normal bir durum.

Ben alışkanlıkla bütün havuç sularına 1 tatlı  kaşığı da soğuk sıkım zeytinyağı ekliyorum.

Özellikle okul çağı çocuklarının kış bağışıklığında sabahları 1 bardağın faydalarını biz çok görüyoruz.

 

IMG_5310

Malzemler

2 orta boy pancar

4 havuç

1 yeşil elma

Bir parça zencefil kökü

1/2 limon

Yapılışı

Tüm sebze ve meyveleri güzelce yıkadıktan sonra katı meyve sıkacağında sıkın.

Bekletmeden hemen için.

Saklamak isterseniz yalnızca buzdolabında ağzı kapalı halde bekletin.

Afiyet Olsun