– Cathy Lemmon, BA, CHP
www.HealthyHealingArts.com
www.HPWWC.org

Hastalıkların önlenmesi konusuna homeopatik yaklaşım, yani Homeoprofilaksi konusu çoğu kez yanlış anlaşılıyor.

Onu bırakınız, homeopati hala yanlış anlaşılıyor.

Bize en çok gelen soru, “Homeoprofilaksinin çalıştığına dair kanıtınız nedir?” oluyor.

Fakat şaşılır şey, aynı soru kullanımdaki aşılar için hemen hiç dillendirilmiyor bile.

Şimdi gelin bu ikisini yanyana koyup biraz “karşılaştırma” yapalım sizlerle.

Homeopati için gayet yerinde bir şekilde kullanılan ifade nedir? “Benzer benzeri iyileştirir” veyahut da “Bir maddeyi sağlıklı insana verdiğinizde ne belirti ortaya çıkıyorsa, aynı belirti tablosuyla hasta düşmüş birine o maddeyi verdiğinizde hastalığı iyileştirecektir”, diye düşünüyoruz. Yine benzer şekilde, homeopatiyi profilaktik olarak uyguladığınızda da, “Bir salgın veya enfeksiyonel hastalık etmenini tedavi edip iyileştirebildiğiniz remedy, o hastalığı önlemek için de kullanılabilir.”

Ve bugüne kadar milyonlarca insanla çalışılarak yapılmış pekçok bilimsel araştırma da, zehir ihtiva etmeyen HP’nin %90 civarında etkili olduğunu ortaya koyuyor.

Bir aşının düzgün şekilde teste tabi tutulması nereden baksanız altı ay ila bir yılı alır. Oysa ortaya çıkan bir hastalık ve belirti tablosu tespit edildiği andan itibaren homeopatik bir profilaktiği 2 hafta gibi kısa bir sürede hazır edebilirsiniz.

pediatrician-manual-multiple-vaccines-one-office-visit

Ayrıca aşıda, işlemden geçirilmiş bir maddeyi ciltten iğneyle vücuda zerk eder ve bu arada o hastalıkla alakası dahi olmayan bir dolu maddeyi de bedene vermiş olursunuz. Ve biliyoruz ki bugün gitgide daha fazla aşı aynı anda verilmekte bebeklere. Amerika Birleşik Devletleri’nde protokol gereği çocuklara bazen tek seferde 8 ayrı aşı vurulmakta—ki bu aşıların arasında tek iğnede birkaç aşı birden toplanmış olan karma aşılar da var. Doğal süreçte ise böyle bir şey olması imkansız. Ortaya konan homeopatik çalışmalarda gördüğümüz vücudun aynı anda aktif olarak yalnız bir hastalık etmeniyle (patojenle) uğraşabileceği, HP’de de o yüzden tek seferde yalnız bir hastalık için nozod verilir.

hqdefault (3)

Aynı anda 6 aşı uygulamasına maruz kalan Jacob.

HP nozodları (minik globüller) ağızdan alınır, son derece doğal bir yoludur bu enfeksiyonun ve bu sayede de vücut enfeksiyonel ajan doğal yolundan alınmış olduğundan sisteme bir müdahale olduğunu çok daha çabuk anlar. HP’de herhangi bir kimyasal veya herhangi bir tür katkı maddesi kullanılmaz—homeopatik yolla hazırlanmış maddeden geriye salt onun enerjisi kalır, hastalık etmeninin kendisi bulunmaz. İlaç sadece enerjiden oluştuğundan ise hem bundan hastalığı kapma şansı sıfırdır, hem de vücut hastalığın enerjisini tanıdığından sanki gerçekten bu patojenle karşı karşıyay-‘mış gibi’ davranarak uygun yanıtı verir. Homeoprofilaksinin %90 gibi yüksek bir başarı oranını halen kanıtlarıyla elinde tutmasının nedeni budur işte.

HP KIZ GERÇEK

Homeoprofilaktik aşı uygulamasını alan minik kız

Aşı yapımında kullanılan onca ek madde, koruyucu ve kimyasalların yukarı çektiği maliyet, bunun yanında doza bölünmüş olarak saklanmaları için gerekli flakonlar, korunmaları için gerekli soğutucu sistemler ve elbette uygulanmaları için şart olan enjektörleri de hesaba katarsak gelişmekte olan ülkeler için aslında büyük maddi külfettir. Oysa homeopatik nozodların maliyeti gerçekten de sudan ucuz. Afrika’da birçok ülkede takdire şayan çalışmalar yürütmüş Hollandalı tıp hekimi ve homeopat Dr. Harry van der Zee, bir şişe su fiyatına orada köy dolusu insanı tedavi ettiği söyler.

vaccine syringes

Homeoprofilaksinin bugüne kadarki karnesine şöyle bir baktığımızda ise şu başarıları görüyoruz:

  • 200’ü aşkın senedir Poliomiyeliti önlemede HP başarıyla kullanılmakta(1). Yapılan çalışmalarda, polio maruziyeti olduğu kesin olarak bilinen durumlarda HP neredeyse %100 başarı gösteriyor hastalığı önlemede.
  • 1998 yılında Brezilya’da kontrol grubu kullanılarak yapılan bir çalışmada HP’nin meningokok hastalığına karşı yüksek seviyede koruyuculuğu gösterilmiş durumda(2). Yaklaşık 66,000 kişilik bu çalışmanın istatiki analizi HP’nin ilk yılda %95, takip eden yılda da %91‘lik koruma sağladığını gösteriyor.
  • Hindistan’ın bazı yörelerinde ağır Japon Ensefaliti vakaları görülebiliyor. 1999’da burada bir şehirde JE’yle mücadele için 2003 yılında dek sürecek homeopatik profilaktik kampanyası yürütülüyor. 15 yaş altındaki 20 milyon çocuğu kapsayan kampanya bittiğinde artık bildirimi yapılacak Japon Ensefaliti vakası kalmıyor(3).
  • Dang Humması‘na karşı homeoprofilaktik korumanın etkisini gösteren çalışmalar ise 1996 yılında beri yapılmakta(4). Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde 2008 yılında Dang Humması’na karşı yürütülen bir kampanyada 156,000 kişiye HP nozodu veriliyor. Takip eden 3 aylık süreçte bu popülasyonda hastalık insidansı %93 düşüyor. Şehirdeki HP almayan grupta ise Dang Humması vakaları %128 artış gösteriyor (5).

Dang Humması ile ilgili olarak hemen bu sene Hindistan, bu hastalığa homeopatik çözüm için gerekli araştırmaların başlatılması talimatını verdi. Bu konuyla ilgili haberlerle ilgilenenler için şu linki verebiliriz:

http://wap.business-standard.com/article/pti-stories/jain-seeks-solution-from-homeopathy-experts-to-tackle-dengue-116051600931_1.html

Son senelerde aralarında Hindistan, Tayland, Brezilya ve Küba‘nın da yer aldığı birçok ülke, yaşadıkları salgınları homeopati ile kontrol altına alınmıştır.

Homeopati, zehir ihtiva etmeyen bir profilaktik olarak kendini sağlam delillerle kanıtlamıştır. Dünyanın her yerinde böylesine sadık bir kitle tarafından kullanılagelmesinin gerçek nedeni işte budur.

Yazarı Tanıyalım

2013 03 - Cathy Lemmon (1)

 – Cathy Lemmon, BA, CHP

Homeoprofilaksi uygulayıcısı ABD’li homeopat Cathy Lemmon aynı zamanda Homeoprofilaksi: Hastalıklardan Korunmada Dünya Çapında Bir Seçenek isimli oluşumun kurucularından. HP’nin uluslararası tanıtım çalışmaları için konferanslar düzenlemeye devam ediyor.

HP eğitimi Avustralyalı ünlü homeopat Isaac Golden ile Almanya’dan Ravi Roy ve Carola Lage-Roy’un sunduğu programlara dayanıyor. Aşı yaralanmalarının homeopatik tedavisi üzerine aldığı sertifikaların yanısıra Hollanda’daki ARHF’den epidemi ve travma tedavisi sertifikası da var. School of Homeopathy’de tamamladığı homeopati eğitimini şu anda Almanya’daki Gesundes Bewußtsein akademisinden aldığı uzmanlık eğitimleri ile destekliyor, aynı zamanda da Londra’daki College of Practical Homeopathy’de lisans üstü eğitimine devam ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri ve birçok ülkede HP üzerine eğitimler veren Cathy Lemmon’ın aralarında Homeopathic Links, Hpathy ve Almanca yayın yapan homeopati dergisi Surya da olmak üzere pekçok uluslararası dergide yayımlanmış makaleleri mevcut. Homeopathy-and-SN ismini verdiği email listesi ile on yıla yaklaşan bir süredir özel gereksinimleri olan insanlara ve sağlık profesyonellerine homeopatik tedavilerinde yardımcı oluyor.

Teksas Homeopati Derneği yönetim kurulu üyesi olan Cathy aynı zamanda Ulusal Homeopati Merkezi ve Pastoral Tıp Derneği üyesi.

Kendisine ulaşabileceğiniz adresler:
www.HealthyHealingArts.com
www.HPWWC.org

Cathy’nin sitemizdeki Hastalıklardan Korunmak için Seçeneksiz Değilsiniz başlıklı makalesine buradan ulaşabilirsiniz.

NOTLAR:

1) – Currim, A.M. Ed. 1996. The Collected Works of Arthur Grimmer, M.D. Norwalk and Greifenberg: Hahnemann International Institute for Homeopathic Documentation.
– Treatise on Homeopathic Medicine by Francisco Eizayaga, MD, published by Ediciones Maracel, Buenos Aires, Brazil, 1991.

2) – Mronisnski C, Adriano E & Mattos G. (1998/99) Meningococcinum: Its protective effect against Meningococcal disease, Homeopathic Links, Vol 14 Winter 2001, 230-234.

3) – The Hindu: Japanese Encephalitis on the decline in State http://www.hindu.com/2003/04/02/stories/2003040204970400.htm
– Golden, I. 2010. Vaccination and Homeoprophylaxis: A Review of the Risks and Alternatives. 7th Edition. Isaac Golden Publications.

4) – Central Council of Research in Homoeopathy. CCRH News 1996-1997.

5) de Souza Nunes LA (2008). Contribution of homeopathy to the control of an outbreak of dengue in Macaé, Rio de Janeiro. International Journal of High Dilution Research; 7(25): 186-192.