Geleneksel tüm yemek tariflerimizi yağ ve soğanı kavurarak başlatsak da her sebze gibi soğanı da fermente etmek aklımıza gelmiyor. Soğanın şifası hepimizce malum. Allium ailesi denen bir aileden geliyor . Sarımsak , pırasanın da dahil olduğu bu aile kanserli tümörlerle , serbest radikal denen kanser yapan oluşumlarla savaşan bir aile. Yüzyıllar boyunca enflamasyonu azaltmak ve enfeksiyonları iyileştirmek için zaten kullanıldılar. En basitinden arı soktuğunda hemen soğan suyuyla temas ya da kulak ağrılarında 1 damla soğan suyu kullanmak gibi eminim daha haberimiz olmayan pek çok uygulamalarda tıbbı amaçlarla faydalanıldı. O nedenle içerdiği quercetin nedeniyle özellikle de mide , kolon ve prostat kanserlilere çokca önerilen bir sebze. Fazla bilmesek te rahat bir uyku çekmek ve depresyonla mücadelede de soğanın rolü büyük. Güçlü bağışıklığın yolu güçlü beslenmek kadar sağlam bir uyku düzeni ve bugünlerde çok ihtiyaç duyduğumuz bozulan ruh hallerimizin de düzene girmesinden geçiyor.

Kuru soğanı nerede kullanıyorsak fermente soğanı da aynı şekilde  kullanabiliriz. En pratik yolu yemeklerin yanına çeşni olarak alabiliriz , salata , sandviç, hamburger , dürümlerde afiyetle  kullanabiliriz . Soğanı fermente etmek için fazla vakit de harcamaya gerek yok. Bir kez yapınca buzdolabında 6-7 hafta boyunca gayet güzel saklanıyor. Hepimizin bağırsakları bunca hasarlıyken çok sevdiğimiz böylesi bir lezzeti , muhteşem bakterilerle birlikte almak fikri bile bana iyi geliyor. Gelelim yapılışına.

Malzemeler

Soğan

Deniz tuzu

Temiz su

Hava almayan kavanoz  ,ağırlık

Not  : 500 ml suya = 10 gr tuz . 10 gr = 1 TBS = yaklaşık 1 çorba kaşığı tuz olarak düşünülebilir. Kavanozunuzun büyüklüğüne göre ayarlayablirsiniz.

 

Yapılışı

Kavanozun içinde kaynamış suyu 15 dk tutarak kavanozu steril hale getirin.

%2 oranla tuzu  , suda iyice eriterek  bir salamura suyu hazırlayın.

Soğanları mecburen ağlayarak halka halka ya da piyazlık doğrayın.

Kavanoz steril olduktan sonra soğanları sıkıca dizin.

Kavanozun üzerinde 1-2 parmak boşluk kalana dek salamura suyuyla doldurun.

Dilerseniz sarımsak , tane karabiber , kekik ,biberiye gibi baharatlarla tatlandırın .

Soğanların suyun yüzeyine çıkmaması için bir ağırlık oturtun.

Kavanozu sımsıkı kapayıp karanlık bir yerde minimum 3 gün genellikle  1 hafta kadar bekletin.

Tadını kontrol edip dilerseniz 4-5 günde de sonlandırabilirsiniz.Üzerinde baloncuklar oluştuğunda işlem zaten tamamdır.

Buzdolabına alıp haftalarca saklayıp sağlıkla  tüketin .

Afiyet Olsun

 

 

foto : www.simplefolkliving.com