Biraz geciktirdiğimiz senelik ‘güz-bağırsak-temizliği’ Ekim ayını kapatınca, temizlik sırasında yiyemediğimiz mevsim meyvelerini–hazır hava sıcaklığı da mevsim normallerinin üzerinde seyrederken– hemen Kasım başında değerlendirelim, favori yeşilliklerimizle buluşturduğumuz tariflerle yumuşak bir geçiş sağlayalım istedik.

Su teresi, elma ve ceviz ağırlıklı bu salatadaki tatlar ve renkler, oluşan güzelim kontrastla birbirini mükemmel tamamladı.

Salata

  • 2-3 bardak dolusu su teresi
  • 1 büyük havuç (rendelenecek)
  • 1 kırmızı 1 de sarı elma (rendelenecek) [Biz eldeki kırmızı elmaları kullandık]
  • 1 büyük limonun suyu
  • Zeytinyağı
  • Bol ceviziçi, fındık, macademia fındığı vs…


Yemek dergisi çekimi yapacaksanız…

Su teresini salata kabının kenarları boyunca yerleştirip üzerine rende havucu serpiştirebilir, ortada boş kalan yere limonsuyuyla harmanlanmış elma rendesini koyup, elmaların üstünü de yemişlerle süsleyebilirsiniz. En son tüm salata üzerine gezdireceğiniz zeytinyağı ile işlem tamamdır.

Yaşayan-ve-yaşatan mutfakların günlük spontan akışında gelişen olaylar silsilesi ise daha çok şuna benziyor…

 

 

Mutfakta hummalı şekilde ikindi yemeği hazırlamaya çalışan miniklere jest yapmak üzere, bu güzelim renklerin hepsini harmanlayıp, limon ve zeytinyağı dokunuşundan sonra kendi elleriyle kurdukları sofraya sürpriz şekilde çıkarmak mesela…

Her şekliyle güzel, tadların hepsini ayrı ayrı alabildiğiniz, her çatalda lezzet şöleni yaşatan bir salata bu.

 

 

Kuzey iklimlerin ‘kış bunalımı’ sendromunu hissedenler, mutfakta ‘su teresi ve kuzenleri’ ile yaratacakları tariflerle depresyonun yüzünü dahi görmeyebilirler.
Katarakttan mustarip ve genel olarak göz sağlığında bozulma yaşayanlar yine, bu malzeme listesi ilacınızdır.
Su teresi örneğinde olduğu gibi, capcanlı enzimleriyle birlikte, haptan değil de gıdadan aldığınızda C vitamini ve diğer tüm besleyicileri, çocuklarda astımı da hafifletebiliyorsunuz, nezle de uğramıyor sizin semte.
Başta kolon kanseri olmak üzere genel manada kanser riskini azalttığı da biliniyor bu yeşillik ailesinin.

Ayurvedik bilgilerin şaşmaz kuralına geliyor yani iş; doğanın ritmine ve döngüsüne senkronize yaşadığında, sağlık da mutluluk da senin oluyor.

Sağlıkla…