Maş fasulyesi ülkemizde en çok Güneydoğu ,dünyada Çin mutfağında var. Cin börülcesi olarak da geçiyor. Çiğ olarak filizlendimek ,pişirerek de çorbası , salatası,yemeği mümkün. Bizde en sevilen bu piyaz türü. Son derece sağlıklı , lezzetli,nefistir. Protein ve lif değerleri yüksek, yağ ve kalori miktarı düşük. Oldukça tok tutar. Sodyum oranı düşük. Vitamin A,D,E,C,K ve B vitaminlerini ve kalsiyum,potasyum,demir,manganez,magnezyum,fosfor minerallerini içeriyor. Yaşlanma etkilerine ve cilt sağlığına da pozitif etkileri var. Ve tabiki bir vegan dostu .
Yaz sofralarında ve piknik sepetlerinde piyazı sıkça yer alabilir  derim. Malzemeleri kalabalık olmayan bir ev için verdim. Kalabalığa ikramda bulanacaksanız ölçüleri x2 şeklinde düşünebilirsiniz.

Malzemeler

1 su bardağı maş fasulyesi
Yarım demet taze nane yaprakları
Bir tutam maydanoz
3 dal taze soğan (Kuru soğan da kullanacaksanız mor olan kuru soğanı tavsiye ederim.)
1 kırmızı biber
Kornişon turşu
Dilimlenmiş zeytin
Erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı
1 tatlı kaşığı nar ekşisi
Yarım limon, tuz

Yapılışı

greenMaş fasulyelerini de diğer bakliyatlar gibi 1 gece önceden bol suyun içinde bekletin.
Sabaha süzüp , yıkayıp , tekrar bol yeni bir suyun içinde haşlayın.
Haşlarken düdüklüde değil normal tencere kullanın. Haşlama esnasında bolca çıkacak köpükleri kaşıkla toplayıp atın. Orta ısıda normalde 10 dakika gibi bir sürede haşlanacak. Ocağın altını çok açmayın. Tavsiyem başında beklemeyecekseniz kısığa alın. Çünkü fasulyelerin haşlanırken dağılması çok olası. Ara sıra tadarak , dağılmasına fırsat vermeden haşlayın.
Haşlandıktan sonra iyice süzüp soğumaya bırakın.
Yeşilleri ve diğer malzemeleri fasulyemize uygun olacak şekilde incecik ve küçük doğrayın.
Sosunu ekleyin.

Afiyet Olsun

 

IMG_5110