Zencefilin tüm iyiliği ile  fermentasyonun faydalarını birleştiren  sağlıklı bir alternatif içecek. Bizde pek bilinmese de yurtdışında hazırı çok yaygın içiliyormuş.Yaz günlerinde buzlu versiyonları çok iş görebilir. Bu içeceği fermente etmeden de yapmak mümkün. Bunun için özü hazırlayıp dolapta bekletmek , servis edileceği zaman hemen öncesinde maden suyu eklemek yeterli oluyor. Ancak sağlık yararlarını gözeterek böylesi bir işe girişeceksek  probiyotiklerden ve enzimlerden vazgeçmek olmaz. Hamilelik döneminde zencefil kullanımının risklerine daha önce değinmiştik.  Eğer mideniz fermente gıdalara alışık değilse küçük miktarlarda deneyerek başlayabilirsiniz. Orjinal tarifte fermentasyon sırasında cam şişenin patlama riskine dikkat çekilmiş ve  plastik şişe önerilmişti. Fermentasyonu başlatmak için kullanılacak tatlandırıcı olarak pancar şekeri seçtim. Fermentasyonda şekerin büyük kısmının bakterilerce yenilecek olması bana bir nebze tolere edilebilir geliyor ve özellikle de çiğ balın antibiyotik etkisinin süreci nasıl şekillendireceğini kestiremediğimden riske atmak istemedim.

Bakalım bu  baloncuklu, serinletici ve ferahlatıcı  içecek sizin favori fermente içeceklerinizden biri olmaya aday mı ? Denemeyi düşünenlerin yorumlarını bekliyor olacağım.

IMG_5063Malzemeler

1 su bardağı toz şeker
2 çorba kaşığı rendelenmiş taze zencefil
1 adet donmuş organik limon
1/4 tatlı kaşığı kuru maya ya da 1/4 su bardağı peynir altı suyu
2 litreye yakın temiz içme suyu

 

Yapılışı

2 litrelik bir şişe alın.

Donmuş limonu dolaptan çıkarıp 5 dk dışarda beklettikten sonra 4 parçaya ayırın.

Şekerle birlikte kabuklu limon parçalarını rondoda parçalayın.

Şişeye bu karışımı,  peynir altı suyu ya da kuru mayayı ,zencefil rendesini  huniyle koyun.

Şişenin üstünde 3 parmak boşluk kalacak kadar suyla doldurun.

Ortam ısısına bağlı olarak 2-3 gün ağzı kapalı halde karanlık bir yerde oda sıcaklığında bekletin.

Baloncukları gördüğünüzde olmuş demektir. Eğer daha fazla beklerseniz gazozun tadı iyice sertleşecek ve şişe de iyice gerginleşecektir.

Sürenin sonunda süzün ve buzdolabında soğutarak ya da buz ya da nane  ilaveleri ile içebilirsiniz.

Afiyet Olsun

 

 

IMG_5051

 

Yorumlar