Pazarda mor havuç ve şalgamı görmemle başladı hikaye.  Fena halde aklıma düşünce de iş başa düştü. Malum marketteki katkı maddeli şalgam sularını da doyasıya içmek mümkün değil. Plastik şişede satılanı hiç saymıyorum. Çok lezzetsiz. Cam şişedekinin tadı  nispeten daha iyi olsa da içinde , şu ölüm evinin yasçısı ,düğün evinin tefcisi olan E maddesinden var. Oysa ki mor havuç , pancar , şalgamın zamanındayken küçük bir hazırlıkla bolca yapabilir , doyasıya içebilir , şifasından faydalanabiliriz. Şifası ne ola ki derseniz ? Sonuçta fermente bir ürün ve önce bağırsaklar bayram eder. Haliyle grip salgınlarının kol gezdiği şu günlerde bağışıklığı biraz toparlatır. Kırmızı renkliler antioksidan. Kansızlığa iyidir. Kabızlık derdi olanların içinin boşalacağı test edip onaylanmıştır.Bilmem ihtiyacınız var mı ama güzel de iştah açar.Kimler içmesin peki ? Yüksek tansiyonu olanlar içmesin. Tuzlu çünkü. Pancardan yaptığım başka bir fermente üründen daha bahsetmiştim. Pancar kvass. Yerli şalgam suyumuzun özelliği daha turşu suyu kıvamındaki keskin tadı. Kvass daha yumuşak , pancarın topraksı tadı baskındı.

Pazarcı amcanın tarifiyle yaptım. Sonuç : Tadı damağımızda kaldı . Mükemmeldi!

Malzemeler

1 kg mor havuç
2 adet orta boy pancar
1 adet şalgam
5 çorba kaşığı himalaya tuzu
1 çay bardağı bulgur
1 avuç nohut
3 diş sarımsak
Alabildiğince içme suyu
5-6 adet acı biber (istenirse)
1 çorba kaşığı limon tuzu (istenirse )

 

Yapılışı

Bulgur,nohutu bir tülbente bağlayıp bohça yapın.Kavanoza koyun.
Pancar,şalgam ve mor havuçları dikdörtgen şeritler halinde kesin.Kavanoza koyun.Bunu yaparken mutlaka eldiven kullanın.
Acı biberleri bir kaç parçaya ayırın ekleyin. Sarımsak , tuz,limon tuzu ilave edin.Aldığınca suyu ekleyin. Ağzı kapalı halde 15 gün bekleyin.
15 günün sonunda bulgur bohçasını çıkarıp atın. Şalgam suyunuzu süzüp şişeleyin. İçine şerit havuçlardan koyarak soğuk olarak servis edin .

Yanında kebap olmasa bile nefis !

Afiyet Olsun

şalgam3

 

şalgam1