Otistik Spektrum Bozukluğundan (OSB) Mustarip Çocuk ve Yetişkinlere Yönelik Biyolojik Tedavi Planı
Aynı tedavi planı Dikkat Eksikliği, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, Duyusal İşleme ve Duyu Bütünleme Bozukluğu, Öğrenme Güçlüğü ve Özürleri ve benzeri sorunlar için de geçerlidir.

Temel Kontrol Listesi:

 1. Nesnel Veriler
 • Pediatr tarafından ABC skoru (aberrant behaviour checklist) ve/veya SRS (social responsiveness scale) veya başka geçerli değerlendirme araçlarıyla ilk değerlendirme yapılacak.
 • Yaşam alanınız (eviniz), ‘Building Biology’ [Bina Biyolojisi] değerlendirmesinden geçirilerek mikrodalga, elektrik ve manyetik alanlar, küf, Uçucu Organik Bileşikler (Volatile Organic Compounds-VOCs) bakımından ölçümlenecek. ‘Küçük partikül kirliliği’ ve OSB arasındaki güçlü bağıntı bilimsel yayınlarla ortaya konmuştur.
 • Glifosat: Piyasadaki mevcut idrar tahlili yaptırılacak (kişi fiziksel olarak iyice bir hareket ettirilip yorulduktan sonra!)
 • Beynin bazı bölümlerinde bulunabilecek düşük aktivite bölümleri ile hiper ve hipoperfüzyonu gösterebilecek tek teknik şu an için fonksiyonel SPECT taramasıdır. Ultrasonla (Ruggiero/Bradstreet yöntemidir), kafatasına yakın kalan kortikal bölgede enflamasyon olup olmadığına non-invazif bir şekilde bakılabilir.

  Fonksiyonel tıp bir batarya laboratuvar testi kullanır – hem sayı hem ücret bakımında fazla olduğundan hepsine değinmeyeceğim burada. Benim önerdiklerim şunlardır:

 • Metal toksisitesi için idrar porfirin testi (www.labbio.net) + saç analizi (www.biolab.com)
 • Cunnigham Paneli (ABD’de var), PANS ve PANDAS olguları için
 • Genel kimya paneli: akyuvar sayımı düşükse – immün defekti vardır (viral, Lyme, parazitler). Monos ve Eos değerleri yüksek, ferritin düşükse: parazitler. Alk.phos [alkalin fosfataz] düşükse: KPU (Kryptopyrroluria). CO2 düşükse: mitokondriyel bozukluk.
 • OSB’li çocuklalrın çoğunda eksik olduğu bilinen değerler: indirgenmiş glutatyon, R-Lİpoic, Q10 ve ubiquinol, mineraller, pankreatik enzimler, B6 ve B12: güvenirliği tartışılır teste/tahlile boşa para vereceğinize bu eksiklikleri giderin!
 • Çoğu ve hatta hemen hemen tüm OSB’li hastalarda kronik retroviral enfeksiyonlar ile çok sayıda da ikincil enfeksiyon bulunur: Lyme ve Ko-enfeksiyonlar (HHV-6, RBV, CMV vb.), küf hastalığı (aspergillus, kandida vb.), mikoplazma ve çok çeşitli parazitler. İster gider pahalı testlerle önden tüm bunları bulmakla uğraşırsınız (Armin Labs vs.), ya da bunların hepsi var farz edip biyolojik ajanlarla güvenli şekilde tedavisine girişirsiniz.

  2. Tedavi

 • Elektrosmog (kablosuz bağlantı, elektriksel ve manyetik alanlar, yer/toprak akımı, kompakt florosan lambalar [tasarruflu lambalar], yeryüzünün kendi patojenik enerji alanları) maruziyetinzizi tespit edip bundan korunmak için önlemler alacaksınız.
 • Beslenme Şekli: Tahılların diyetten çıkartılması ideal olanı, inek sütü ve inek sütünden yapılmış yiyeceklerin de çoğu zaman çıkartılması gerekiyor. Deve sütü ideal ve iyileştirici etkisi var (İsrail’den). Başta sindirim yolunda enflamasyon (yangı/iltihap) olduğunu bileceksiniz ve 14 gün süreyle uygulanacak eliminasyon diyeti veya Coca atım testi ile gıda allerjilerini test edeceksiniz. Gıda allerjileri zamanla değişir, kesilmiş müebbet ceza gibi düşünmemek gerekir. Yağ oranı yüksek beslenme çoğu durumda elzem.
 • Akciğerler ve beyni ‘ince (küçük) partikül’lerden arındırmak için: MicroPhos ilave edilmiş Polmolo tentürü, günde 4 defa 3 pipete kadar çıkılabilir; CoriandoloPlus, günde 4 defa yemekten önce 2 pipet; iyonik ayak banyosu, sık sık kahve lavmanı veya kolon yıkama işlemi uygulaması (Geleneksel Çin Tıbbında akciğer ile kolon birbiriyle bağlantılıdır, gerçek hayatta da böyledir). Sauna terapisi, 5 dakika kadar gerçek manada terlenecek. Yaşı büyük ve gelişme göstermiş çocuklarda, ‘ağızda yağ çevirme’. Sinüzit için (Manuka balı ile) Neti pot uygulaması. Herzaman mutlaka bir ‘binder’ ( toskin bağlayıcı) kullanılacak: Chlorella ve/veya LavaVitae. İsviçre’de bir grup anne çocuklarını salt yüksek doz (günde 3-4 kez alınacak 10-15 gram) chlorella ile iyileştirdi.
 • OSB’li hastaların çoğunda beyinden kan damarı ve lenfatik damar sistemiyle drenaj (tahliye) (CCSVI) kısıtlı seyretmekte: Klinghardt Anteriyor (Ön) Boyun Masajı yapmasını öğrenin: günde 2 kez 2-3 dakika. KiScience’tan da bulabileceğiniz SophiaFlow kremini günde iki kez kullanmayı düşünebilirsiniz. KiScience Beyin Formülü (Gotu Kola, Ginko, vb. ürünler): 8 yaş çocuğunda günde 4 defa 1 pipet.
 • Glifosatı Vücuttan Arındırmak için:

  Ø Lazerli detoks metodu veyahut NAET allerji eliminasyon yönteminden birini seçip yanında KiScience’tan homeopatik herbisit detoksu ürünü kullanılabilir
  Ø Korsakoff metodu (kişinin kendi idrarının homeopatik dilüsyonunu kullanma yöntemi). GIda takviyesi programına Selenyum eklenmeli.

   

 • GliaLia (luteolin+P.E.A): yönergeleri takip edin (hastaların %70’i bu tedaviye yanıt veriyor)
 • Melatonin→ Merkezi Sinir Sistemi (MSS) üzerinde güçlü anti-enflamatuvar ve detoks etkisi var: 0.5mg ile başlayın, yavaş yavaş yükselterek 10 mg’a kadar çıkın. İlk başta mutlaka başka bir detoks startejisiyle birlikte kullanın: Günde sadece yatma zamanı tek doz olarak alınacak DMSA 5-10mg/kg (vücut ağırlığına göre kilogram başına alınacak miktar). Alternatifi: KiSicence’tan PropolisPlus, MicroPhos (1 çay kaşığı) ilave edilmiş olarak 1-3 pipet dolusu alınacak – Propolisteki CAPE, MMS’te melatonin salgısını arttırıyor.
 • Neubrander’ın B12 iğnesi protokolü (denemelik, herzaman işe yaramıyor): (ağır vakalarda) haftada 1-2 kez 5mg’ye kadar çıkılabilecek subkutan enjeksiyonlar
 • Ağızdan metil B12 takviyesi (mB12 iğnelerine alternatif olarak uygulanabilir): Ağır otizmli çocuklarda tedaviye başlarken 30 mg gibi çok yüksek dozlardan başlanıyor. Mümkün olan en kısa sürede doz indirimine gidip gidilemediğine (denenip) bakılması gerekiyor. Başlandığında hemen etki etmiyorsa, üründe o yaş için önerilen doza çekilmeli kullanılan miktar.
 • İyonize ayak banyoları: 30 dk/gün alüminyum/cıva detoksu + Polmolo (beyin/akciğer aluminyum detoksu) + coriandolo (cıva, kurşun detoksu + çoğu bağırsak enfeksiyonuna karşı etkili antimikrobiyel)
 • Brokoli – 1 su bardağı ince doğranmış brokoli filizi (5 santimetre uzunluğa erişmiş filizlerden) veya ona denk gelecek miktarda sülforafan desteği/gün (mTOR yolağını modüle ediyor – ergenlerde yapılmış çok etkileyici çalışmayı okuyun)
 • Retrovirüs tedavisi: RetroV tentür (KiScience) → Şişeye 1-2 çay kaşığı MİkroPhos ilave edip titreştirin, magnezyum treonat (300-1200 mg, yemekle birlikte alınacak), homeopatik suramin (günde 2-4 defa 5-8 damla)
 • Lyme: Sardinya’dan elde edilmiş cistus çayına (KiScience)’tan alabileceğiniz yaprak halindeki stevia ilave edilerek alınacak → kullanım ürün üzerindeki yönergeleri takip edin
 • Ko-enfeksiyonlar: KiVita tentürü (günde 2-3 sefer 1-10 damla) +
  Bartonella: PropolisPlus tentürü ilave edilecek: fosfolipidlerde çözündürülmüş şekilde alınacak
  Mikoplazma: Rizol Kappa – yetişkin dozu, günde 3 sefer 10 damla
  Bağırsak florasını (ve tabii beynin mikrobiyomunu) yenilemek için: Clin Endosc. 2016 Nov;49(6):579. Epub 2016)

  – Protokolde Rizol Kappa yoksa, tüm parazit ve maya/mantar sorunarı için Gamma kullanılacak. Elimizde Kappa varsa, o yeterli.
  – MegaSporeBiotic (günde 1-2 sefer 1-3 kapsü) – KiScience
  – Bravo fitil
  – Bira mayasından (Brewer’s yeast) elde edilmiş probiyotikler
  – Acidophilus/bifidus bazlı probiyotikler
  – Karna düzenli masaj ve karaciğer kompresyonları uygulama (Klinghardt Metodu)
  – Stephen Porges PhD: Vagüs Siniri Uyarısıcı ILS sistemi (internet üzerinden kısa eğitimini alıyorsunuz, cihaz kiralanabiliyor, 3 ay deniyorsunuz → www.integratedlistening.com 001-303 741 4544)

  Daha Ağır Vakalarda Düşünülebilecek Yöntemler (yetişkin dozları verilmiştir/kilo ve yaşa göre doz ayarı yaparak kullanın)

  Parazit ve maya/mantar tedavisi yapın (yetişkin dozları verilmiştir):

  – Tıbbi S.Yu [Dr. Simon Yu] protokolleri: 2 hadta boyunca hergün 4 defa Ivermectin 12 mg + zeytin yaprağı kapsülleri (2-4 adet), ardından 2 hafta boyunca günde 2 sefer Nitazoxanide 1000 mg, onun ardından 2 hafta boyunca günde 2 defa Albendazole 400 mg.
  – Yukarıdaki uygulamanın ardından aylar, gerekiyorsa yıllar boyunca bitkisel ürünlerle takibi yapılmalı
  – 3 – 6 ay boyunca Kerri Rivera’nın yöntemi denenebilir (ağızdan ve rektal yoldan güçlü oksidan alma yöntemidir)
  – 6 hafta boyunca günde 2 defa Itraconazole 100 mg ile günde 2 defa Valtrex (herpes) 500-1000 mg alma yöntemi denenebilir

  Detoks

  – İlave metal detoksu için ayda 2 kez 500mg’ye kadar subkutan veya intramasküler DMPS, Alüminyum detoksu için Desferal (haftada 1 kez 500-1000 mg) kullanın.
  – Emeramide (NBMI):spesifik cıva detoksu için sabahları 100-300 mg – günlük kullanılacak fakat gece yatarken mutlaka DMSA da (250-500 mg) verilecek.
  – Metal detoksu yaparken mineral takviyesi alımı ile detoks ajanı alımının arasını mümkün mertebe açın. Haftada en az 2 gün metal detoksuna ara verip o günlerde yüksek dozda mineral takviyesi yapın.

  PANDAS/Enfeksiyonlar

  – Rerum: 0.1-0.5ml s.c (subkutan) veya i.v (damar yolundan)
  – Tıbbi Suramin i.v. enjeksiyon (yayımlanmış makaleden protokolü öğrenin)
  – i.m.(intramasküler) Penicillin, haftada 1-2 kere
  i.v. IG (PANS durumunda)
  – Alman nöral terapisi (tonsil/lenf düğümlerine procain ve ozon enjeksiyonları). Boğazdaki lenf dokusuna uygulanacak Kriyoterapi (www.kryopraxis.de)
  – Havale/nöbet: katı ketojenik perhiz ve yüksek doz B6/P5P karışımı (1200 mg’a kadar çıkılabilir)

  Ed-Not: Bilgi dosyasının orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.