”İnce bağırsağımı kolona bağlayan 30 santimlik fistül (sağlam derin ülser diye düşünün bunu) yok oldu! Son kolonoskopim Şubat’taydı ve 3 aylık LDN kullanımıyla fistül iyileşti.”

Sekonder Progresif Multiple Skleroz (SPMS) ve transvers miyelit teşhisliyim. İlk 8 ay Betaseron kullandım ve o sekiz ayda yürüteç kullanmaktan tekerlekli sandalyeye, oradan da Hoveround elektrikli sandalyeye düşecek şekilde ağırlaştı durumum. Sonra LDN’e başladım ve artık hiçbir destek kullanmadan yürüyebiliyorum.”

“Kaliforniya Üniversitesi Tıp Fakultesi’nde MS’te LDN tedavisi için yürütülen klinik deneyde tanıştım LDN’le. Deney bitiminden sonra da devam ettim ilaca ve son MR çekiminde lezyonlarımın kaybolmaya başladığını gördük. Beynimdeki lezyon sayısı azalmış, kalanlar da küçülmüş. Bu hakikaten İNANILMAZ ve HARİKA haber!”

“30 yıldır Crohn hastasıyım (ameliyattan sonra daha da ağırlaştı durumum) ve ne kadar tedavi denendiyse işe yaramadı bugüne kadar. Yan etkileri çok ağır olduğundan Remicade ve Humira almayı da reddettim. LDN ise daha ilk günden iyi geldi, şikayetlerim azaldı.”

“Sadece 3 ay LDN, yanında kemo ile 4. evre mesane kanseri GİTTİ BİTTİ…ne skar dokusu var ne bir şey. Yok oldu! Doktorlar açıklayamıyorlar bu durumu, hepsi şaşkın. Hatta radyolog başka hastanın filmini verdik kendisine zannetti ve onkoloğa babamın kafasının iyi olup olmadığını sordu. Herkese dedik LDN diye!!! Bu tıbbi mucizenin başka bir açıklaması yok çünkü!!!”

“Primer progresif MS için 2 aydır LDN kullanıyorum. Son bir buçuk yıldır gözlerim neredeyse tamamen kör olmuştu. 2.75’lik okuma gözlüklerimin üstüne 3.25’lik ikinci gözlüğü takıp da görmeye çalışıyordum. LDN’le yeniden görür oldum ve inanılmaz mutluyum çünkü yeniden araba kullanabiliyorum şu an.”

“LDN’le hayatım tamamen değişti. 4-5 yıl önce kullanmaya başladığımdan beri ne tek bir sefer irit [iris iltihabı] ne de üveit atağı yaşadım, ki ankilozan spondilit sendromumun hediyesiydi bunlar.”

“Skloroderma ve CREST sendromum var yaklaşık 15 aydır LDN kullanmaktayım. Ayrıca Sjögren sendromu ve fibromiyaljim var. LDN’e başlamamın üzerinden bir hafta geçmeden yeniden yaşamaya başladığımı hissettim diyebilirim.”

Oldukça geniş bir etki alanı olan LDN ile kanser, merkezi sinir sistemi rahatsızlıkları, otoimmün hastalıklar ve daha bir çok sendrom ve hastalık tedavi edilebiliyor.

Dr. Bernard Bihari

1960’larda artan uyuşturucu ve LSD kullanımı neticesinde oluşan bağımlılık sorunlarına çare arayışı Naltrekson’un keşfi, 1984’te de FDA tarafından uyuşturucu ve alkol bağımlılığı tedavisinde kullanım ruhsatı alması ile sonuçlanıyor. Bugün dünya genelinde doktorlar, Naltrekson’un bağımlılık tedavisinde 50 ila 300 mg’lık dozlarda kullanıldığı halini biliyor. Oysa 1980’lerde Harvard Tıp Fakültesi mezunu nörolog Bernard Bihari, Naltrekson’un çok daha düşük dozlarda (1 ila 4.5 mg arasında) kullanıldığında immün sistemi çok başarılı bir şekilde modüle edebildiğini keşfediyor. Güvenli ve etkili olduğu gösterilerek ruhsat aldığı 50 mg’lık dozun 10’da birinden daha az miktarlarda kullanıldığında LDN; MS (multpl skleroz), lupus, romatoid artrit, Crohn gibi otoimmün hastalıklarla birlikte HIV/AIDS gibi ağır immün yetmezlik sorunlarının yanısıra bazı kanser tiplerinin ilerleyişini de net bir şekilde durduruyor.

Düşük Doz Naltrekson’un Kronik Ağrı Durumlarında Yeni bir Anti-Enflamatuvar Tedavi Ajanı Olarak Kullanımı

Kaynak

Peki LDN Nasıl Çalışıyor?

Vücut hücrelerimizin taşıdığı opioit büyüme faktörü ve bunun hücredeki reseptör yolağını bloke ederek, dolaylı olarak immün sistemin ve vücudun doğal savunma mekanizmalarının güçlenmesini sağlıyor.

Bu yolak geçici olarak bloke olduğunda vücut bunu telafi etmek için daha fazla beta-endorfin ve met-enkefalin üretmeye başlıyor. Bu ikisi vücudumuzun kendi/doğal ağrı kesici molekülleri biliyoruz ki… Vücut dokularımızın çoğunda ve istisnasız her immün sistem hücremizde bunları almaya hazır halde bekleyen reseptörlerimiz var. (Kaynak1, Kaynak2)

Kanser ve otoimmün hastalıklar, kanda endorfin seviyelerinin düşmesiyle tetikleniyor ve bu düşüklük, immün yetmezlik gelişimine katkıda bulunuyor. Örneğin, HIV/AIDS’te hastalığın ilerleyişinin endorfin yoksunluğuna bağlı olarak hızlandığı biliniyor.

Sonuç: Düşük Doz Naltrekson (LDN) vücuttaki endorfin ve enkelafin eksikliğini gideriyor, immün sistemi güçlendiriyor ve hastalıklara verilen enflamasyon (iltihap/yangı) yanıtı ile savaşıyor.

Bugünkü kronik hastalıkların ise altında hep enflamasyonun yattığını bildiğimize göre, çözümün de bu iltihabi yanıtın giderilmesinde olması hiç şaşırtıcı değil. LDN, anti-enflamatuvar etkiye sahip gerçekten çok önemli bir araç elimizde, bu önemin büyük bölümü de gösterdiği iyileştirici etkinin yanında hemen hemen yok denecek kadar az “yan etki” ile gelmesinde yatıyor.

Düşük Doz Naltrekson’un Sağlığa Faydaları

1) Enflamasyon: Çoğu Sağlık Sorununda Yaşanan Acı ve Ağrıyı Azaltıyor

LDN, Fibromiyalji Belirtilerine İyi Geliyor

Stanford Üniversitesi’nin Fibromiyalji üzerine yaptığı pekçok çalışmada bu ilacın ağrı, bitkinlik, stres seviyeleri, mood (ruh hali), genel memnuniyet ve enflamasyonda kapsamlı iyileşme sağladığı görülmüş. Bunu nasıl mı yapıyormuş LDN? Tabii ki immün sistemin düzgün çalışmasını sağlayarak, endorfin nörotransmitterlerini arttırarak, opioit büyüme faktörü reseptörlerinin endorfinlere hassasiyetini artırarak ve hatta reseptör sayısını arttırarak.

Soğuk basınç testiyle LDN’in fibromiyalji hastalarının acı/ağrıya toleransını arttırdığı ve çevrelerindeki insanlarla iletişim ve ilişkilerinde düzelme başgösterdiği tespit edilmiş.

Fibromiyalji Tedavisinde Düşük Doz Naltrekson: Günlük Ağrı Düzeylerinin Değerlendirildiği Küçük bir Randomize, Çİft-Kör, Plasebo Kontrollü, Denkleştirilmiş, Çapraz Çalışma Sonuçları

Kaynak

LDN, Romatoid Artrit’te Ağrı ve Şişi Alıyor

Bu hastalıktan mustarip 10 hastaya LDN veriliyor. Onunda da eklem yerindeki ağrı ve şişlik ortadan kalkıyor. Hastalar LDN alımını birkaç hafta süreyle bıraktıklarında veya çok ağır stres yaşadıklarında sorun şiddetleniyor.

LDN, İlaçların Antikonvülsan ve Ağrı Kesici Etkisini Güçlendiriyor

Düşük doz naltrekson, kannobinoidler veya morfin/buprenorfin gibi opioitler ile birlikte kullanıldığında, bu ilaçların nöbet riski azaltma ve ağrı dindirme kabiliyetleri artıyor.

10 hastayla yürütülen ve soğuk basınçla ağrı testi ile ölçüm yapılan bir deneyde, buprenorfin:naltrekson ikilisi için hastalarda ağrı toleransını en güçlendiren oranın 166:1 olduğu görülmüş.

Sağlıklı deneklerde ultra düşük dozda naltreksonla ‘buprenorfin antinokisepsiyonu’nun potansiyasyonu

Kaynak

Farelerle yapılan bir deneyde, LDN’le birleştirildiklerinde opioitler ile kannobinoidlerin antikonvülsan etkilerinin oldukça güçlendiği belirlenmiş. Buradan hareketle epilepsi ve benzer sağlık sorunları olan hastaların yeni atak geliştirme riskinin bu ilaç kombinasyonuyla oldukça azalacağı düşünülebilir.

Farelerde, kannobinoidin pentilenetetrazolle indüklenmiş nöbet aktivitesi üzerindeki antikonvülsan etkisi ultra düşük dozda naltreksonla güçlenmekte.

Kaynak

Bir başka fare deneyiyle LDN’in ayrıca, canlının morfinin antikonvülsan etkisine tolerans geliştirmesinin de önüne geçtiği belirlenmiş.

Farelerde morfinin antikonvülsan etkisine tolerans: ultra düşük dozda naltreksonla tolerans bloke ediliyor

Kaynak

LDN, Kompleks Bölgesel Ağrı Sendromu’na (CRPS) İyi Geliyor

Kompleks Bölgesel Ağrı Sendromu (CRPS), ince bağırsakta lokal bakteri artışı, obstrüktif uyku apnesi ve mikrogliyal aktivite artışının beraberinde getirdiği belirtilerce şiddetlenen bir durum.

Kompleks Bölgesel Ağrıı Sendromu için Yeni Enflamatuvar Tetikleyicilerin Keşfi ve Tedavi Şekilleri: İnce Bağırsakta Aşırı Bakteri Büyümesi ve Obstruktif Uyku Apnesi

Kaynak

Düşük Doz Naltrekson, mikrogliyal hücrelerin çan benzeri reseptörlerini bloke etme kabiliyetine sahip olduğundan, bu sayede vücudun endorfin üretimine geçmesini sağlıyor, bunun doğrudan etkisi de enflamasyonun azalması olarak kendini gösteriyor. Enflamasyondaki bu azalışla CRPS hastalarının da ağrısı diniyor.

CRPS’li hastaların çoğunda distoni sorunu vardır. Aşağıdaki çalışmada 2 hastaya düşük dozda naltrekson verilerek, çan şeklindeki reseptör 4’ü (Toll-like receptor 4-TLR4) LDN’le bloke edip sinirlerdeki enflamasyonun azalıp azalmayacağına bakılıyor. LDN tedavisinden sonra iki hastanın da kol ve bacaklardaki ağrı, distoni ve sabit distonik spazmları azalmış oluyor.

Kaynak

LDN, Transvers Miyelitteki Ağrıya İyi Geliyor

Transvers miyelit (TM), çeşitli derecelerden motor, duyu ve otonomik fonksiyon bozuklukları ile karakterize bir çeşit omurilik iltihabı.

Bu çalışmada da, çoklu ağrı kesiciler ve denenen türlü immün-modülasyon tedavilerine yanıt vermemeiş TM’li bir hastaya LDN verilerek takibi yapılıyor, 3-4,5mg’lık dozlarda Naltrekson ile hastanın nöropatik ağrısında azalma tespit ediliyor.

Kaynak

Bunun sebebi olarak da LDN’in TLR4 antagonisti olması sebebiyle mikrogliyal aktivasyon ve sensitizasyon süreçlerini durduruyor olması veriliyor.

Ayrıca, düşük dozlarda alınacak Naltrekson gidip merkezi sinir sistemindeki başka opioit reseptörlerini de bloke etmediğinden, vücudun kendi (endojen) ağrı alma yolakları da bir yandan çalışmaya devam edebilmiş oluyor.

 

2) LDN, İritabl Bağırsak Sendromu Tedavisinde Fayda Gösteriyor

Bu ön klinik çalışmasında da 42 İBS‘li hastada deneniyor LDN. 4 hafta boyunca günde 0.5 mg’lık dozda alıyorlar LDN’i. Bu arada da tedaviye başlamadan önceki, tedavi süresinceki ve tedavi bitiminden 4 hafta sonraki değerleri alınıyor.

İritabl Bağırsak Sendromu Tedavisine Yönelik Düşük Doz Naltrekson: Pilot Çalışma

Kaynak

Hastalardan karın ağrısı, dışkılama sıklığı, dışkının dokusu ve boşaltma ihtiyacının şiddetine dair geribildirim alınıyor.

LDN kullandıklarında hastaların ağrısız geçirdikleri günler olduğu görülüyor ve global değerlendirme sonuçlarına göre de genel olarak hastaların şikayetlerinde azalma oluyor. 42 hastanın global değerlendirme skorundaki artış %76 olarak bulunuyor. Tedavi süresince haftalık ağrısız geçirilen gün sayısı 0.5+/-1’den 1.25+/-2.14’e yükseliyor (P=0.011).

Çok belirgin bir yan etki gözlemlenmiyor.

Genel itibariyle hastalar ağrılarında azalma, belirtilerde de hafifleme yaşıyorlar.

 

3) LDN, İltihabi (Enflamatuvar) Bağırsak Hastalığı Tedavisinde Fayda Gösteriyor

Düşük doz naltreksonun iltihabi bağırsak hastalıklarından mustarip hastalarda işe yaradığını gösteren küçük çaplı birden çok çalışma var. Crohn ve Ülseratif Kolit, bağırsaklarda nüksedip duran kronik rahatsızlıkların en bilinen iki türü.

Tedaviye Direnç Geliştirmiş İBH vakasında Denenen Düşük Doz Naltrekson Tedavisine Dair Vaka Takdimi

Kaynak

Aşağıda göreceğiniz Cochrane grubunun literatür tarama ve değerlendirmesinde, Dr. Bihari’nin Crohn’lu ve LDN kullanmakta olan 8 hastasının sonuçları da yer alıyor. Dr. Bihari’nin hastalarında 2-3 hafta içerisinde hastalık aktivitesinin yarattığı belirti ve şikayetler ortadan kalkmış oluyor. Ve bu LDN tedavisinin ardından 8 hastanın da durumu 2 ay ila birkaç seneye varan sürelerde stabil kalıyor.

Crohn hastalığında remisyon indükleyici etkisiyle Düşük Doz Naltrekson

Kaynak

Değerlendirmede yer alan çalışmalardan bir diğeri pediatrik popülasyonda; 14 Crohn’lu çocuk LDN tedavisi görüyor. 8 haftalık naltrekson tedavisinin ardından çocukların yüzde yirmibeşinde hastalık remisyona giriyor, %67’sinde ise sadece hafif bir hastalık aktivitesi kalıyor. Hastaların hem sistemik hem de yaşam kalitelerinde düzelme görülüyor.

Orta ve ağır şiddette Crohn hastası çocuklarda denenen düşük doz naltreksonun emniyet ve tolere edilebilirliğine dair pilot çalışma

Kaynak

Başka ilaçlarla şikayetlerinde herhangi bir azalma görmemiş ülseratif kolit hastaları da LDN’le durumlarını düzeltebiliyor. 40 ülseratif kolitli hastanın katılımıyla yürütülen bir çalışmada, vakaların %30’unun tedaviye yanıt verdiği, %20’sininde de kalıcı fayda gördüğü tespit ediliyor.

İlaca uzun süreli yanıt verdiği görülen hastalardan pekçoğu remisyona gidiyor. Bu hastaların çoğunluğu bugün hala remisyonda deniyor çalışmada, ancak gruptaki 3 hastada hastalık 11, 12 ve 21. ay sonunda nüksediyor.

Kaynak

 

4) LDN, Mikrogliya Aktivasyonunu Bloke Ediyor

LDN’in merkezi sinir sisteminde yer alan bir tür akyuvar çeşidi olan mikrogliyal hücrelerin aktivasyonunu bloke ettiği de bilinenler arasında. Mikrogliya aktivasyonuna bağlı ortaya çıkan en yaygın belirtiler BİTKİNLİK, ATEŞ, ENFLAMASYON (iltihap/yangı) ve AĞRI.

Düşük doz naltreksonun kronik ağrı tedavisinde yeni bir anti-enflamatuvar ilaç olarak kullanımı

Kaynak

Mikrogliyal hücrelerin aktivasyonunun bloke edilmesiyle hem iltihap yapıcı SİTOKİNLER azaltılmış oluyor hem de vücudun enflamasyona tepkisni kontrol eden çan-benzeri-reseptör-4 (TLR4)’ün bloke edilmesiyle NÖROTOKSİK SÜPEROKSİTLERin artışa geçmesi önlenmiş oluyor.

Kaynak

Mikrogliyal aktivasyon, sitokin artışı ve merkezi sinir sisteminde iltihap denince aklımıza elbette derhal ‘AŞILAR ve OTİZM’ geliyor. Baş çevresi fazla büyük, beyni şiş ve beyin iltihaplanmasından mustarip AŞILI çocukların sergilediği zihin bulanıklığı, uyaranlara tepki vermeme, zihinsel gerilik, saatler boyu süreğen ağlama krizleri ve başını vurarak kendine zarar verme davranışlarının kaynağını merak eden ebevynler aşağıda yer alan çalışma ve makaleleri okumakla işe başlayabilirler:

Mikrogliya ve Otizm Spektrum Bozukluğu: Mevcut Tıbbi Deliller ve Yeni Geliştirilmiş İmmünmodülasyonu Sağlayıcı Tedavi Seçenekleri

Kaynak

Otizmde mikrogliyal aktivasyon ve bunun beyindeki bağlantı kopukluklarındaki muhtemel rolüne dair kanıtlar

Kaynak

MİKROGLİYA VE OTİZM, Nörobiyolog ve Hücre Biyoloğu José Ramón Alonso tarafından kaleme alınmış makale.

Kaynak

 

5) LDN, Kanserle Savaşıyor

LDN’in tedavisinde başarılı sonuç verdiği kanser türleri şunlar: Mesane kanserimeme kanseri, karsinoid tümörler (arjantafmom – ince bağırsak bezlerindeki arjantafm hücrelerden gelişen, genellikle kötü huylu bir tümör), kolorektal kanser, gliyoblastom (beyin tümörü), karaciğer kanseri, akciğer kanseri (küçük hücreli olmayan tipi), lösemi, lenf kanseri, melanom, miyelom (ilik uru), nöroblastom, over (yumurtalık) kanseri, pankreas kanseri, prostat kanseri, renal (böbrek) hücreli karsinom, boğaz kanseri, tiroit kanseri ve rahim kanseri.

Kanserin Metabolizmal Tedavisi: Prospektif vaka serisinde elde edilen ara sonuçlar.

Kaynak

Terminal kabul edilen, çok az bir ömür biçilmiş kanser hastalarından LDN alanlar arasında seneler sonra hala hayatta, durumları da gayet iyi olanlar var ve yukarıdaki çalışmadan da görebildiğimiz üzere LDN, kemoterapi ve radyoterapi ile birlikte de kullanılabiliyor. Kanser terapileri arasında LDN non-toksik, fakat etkili profiliyle dikkat çekiyor.

LDN, bir yandan tümör hücrelerinin zarındaki opiyat reseptörlerinin sayısını ve yoğunluğunu arttırırken, diğer yandan da bunların endorfinlerin büyümeyi inhibe edici etkisine daha hassas olmalarını sağlıyor. Ayrıca sitotoksik T hücreleri ile doğal öldürücü (NK) hücrelerin sayısını da arttırdığından, işlevlerini de yükseltgemiş oluyor.  LDN’in sağladığı tüm bu faktörler, kanser hücrelerinin ölmesini sağlıyor. 

Doğal sitotoksisitenin Beta-endorfinlerce arttırılışı

Kaynak

Metastatik ve Nonmetastatik Pankreatik Kanserli Hastalara Yönelik ALA/N (alfa-lipoik asit/düşük doz naltrekson) Protokolünü Yeniden Ziyaret Ediyoruz: 3 Yeni Vakanın Sunumu

Kaynak

Karaciğer Metastazı Yaşamış Pankreas Kanserli Hastanın, Uygulanan İntravenöz Alfa-Lipoik Asit/Düşük Doz Naltrekson Protokolü Ardından Yaşam Süresindeki Uzun Süreli Artış

Kaynak

Dr. Bihari yönetiminde 450 kanser hastası ile yapılan bir çalışmada ise hastalarının neredeyse dörtte birinin tümör çapı en az %75 küçülüyor %60 kadarında ise hastalık gelişimi arreste edilerek stabilite sağlanıyor. Kaynak

Over kanseri üzerine yürütülen bir çalışma da LDN’in DNA sentezini, kan damarı gelişimini ve hücre replikasyonunu azalttığı tespit edilmiş. Kaynak

Kanser ilaçlarının etkisi, LDN’le birlikte kullanımda artıyor. Kaynak

Cisplatin marka kemoterapi ilacıyla birlikte verildiğinde LDN, diğer ilacın vücutta yarattığı toksik etkiyi azaltıyor. Kaynak

LDN, üretimini arttırdığı opioit büyüme faktörü sayesinde yumurtalıkta kanser hücresi büyümesini durduruyor. Kaynak

6) LDN, Dejeneratif Beyin Rahatsızlıklarına İyi Geliyor

Naltrekson ve Alzheimer Hastalığı

Alzheimer gibi dejeneratif hastalıklardan mustarip kişilerde hastalığın ilerlemesi yavaşlatılabiliyor LDN ile. Alzheimer’lı hastalar o ana kadar yitirilmiş olan fonksiyonları geri kazanmıyorlar maalesef LDN almaya başladıklarında, o yüzden de tedaviye mümkün olduğu kadar erken başlanmasının kritik önemine işaret ediyor uzmanlar.

Naltreksonun yüksek dozda alımının hastalarda mood (ruh hali) ve davranışlarda iyileşme kaydedilmesini sağladığı belirtilirken, aynı etkinin düşük dozla yakalanamayabileceğine dikkat çekiliyor. Kaynak

LDN, Parkinson Hastalığı Belirtilerini Hafifletiyor

Dr. Bihari’nin yedi Parkinson hastasıyla çalışmasında LDN hastalığın ilerleyişini durdurduğu gibi belirti ve şikayetlerde belirgin azalma kaydediliyor. Hastalardan biri LDN’le düzelme göremiyorum diye ilacı bırakıyor, fakat durumu aniden kötüleşiyor. LDN’e yeniden başlayınca, bıraktığı dönemde yaşadığı kayıbı geri çevirebiliyor. Belirtiler hafifliyor, bunalımı da geçiyor. Bir diğer hastada ise Parkinson’un en belirgin işaretlerinden olan ‘glabella refleksi’ne bağlı göz kırpışlar tamamen ortadan kalkıyor. Düzelme gösteren diğer şikayetler arasında titremeler, uyku problemleri, koku alma duyusundaki körelmeyi sayabiliriz.

Parkinson’lu Hastalarda Düşük Doz Naltrekson’u Tolerans Kabiliyeti ve İlacın Etkileri

Kaynak

LDN, ALS ve PLS Tedavisinde Kullanılabilir

Amiyotrofik Lateral Skleroz (ALS – Lou Gehrig Hastalığı) ve Primer Lateral Skleroz (PLS) gibi dejeneratif hastalıklara sahip kişilerde de LDN’le hastalığın ilerlemesi yavaşlıyor. Hatta ALS’liler yitirilmiş fonksiyonları geri de kazanabiliyorlar.

Hastalar mustarip oldukları kas güçsüzlüğü, spazmlar, fiziksel koordinasyon ve konuşmadaki koordinasyon gibi durumlar ile nefes alma kabiliyetleri ve bitkinlik hallerinde LDN’le düzelme fark ediyorlar.

ALS Tedavisinde Düşük Doz Naltrekson

Kaynak

Yapılan küçük bir çalışmada hastaların nefes alıp vermede LDN’le hayli ilerleme kaydettikleri görülmüş. Biri LDN alımına başladıktan sonraki 2 ay içinde %25 ilerleme kaydetmiş, diğer hasta %11’lik ilerleme göstermiş. Üçüncü bir hastada ise yine nefes alıp verişte kaydettiği ilerlemenin yanısıra, dinlenme nabzında 96’dan 80’e düşüş kaydedilmiş.

Sistemik Skleroz Kaşıntısı Tedavisinde Düşük Doz Naltrekson

Kaynak

7) LDN, Etkili bir Otizm Tedavisi Sağlıyor

Otistik çocuklarla yapılan bir çalışmada, ilaç alımından hemen yarım saat sonra bile davranışlarda düzelme yaşayan çocuklar oluyor. LDN’le konuşmada ilerleme sağlayan çocuklar olduğu gibi, tekrarlı davranışlar, anlamsız sesler çıkarma ve ritüalistik davranışlar, kendi kendine fiziksel zarar verme gibi sorunları olanlar da iyileşme gözlemleniyor.

Başka çalışmalarda LDN tedavisinin çocuklarda korku/anksiyete ve hiperaktiviteyi azaltarak konsantrasyon, konuşma ve davranış alanlarında düzelme sağladığı ortaya konuyor. Öğrenme güçlüğü ve özürlerine sahip otistik çocuklarda LDN tek başına bu sorunları geri çevirmeye muktedir olmasa da, bu yönde iyi bir başlangıç sağlayacağı kesin.

Otizmli çocuklarda LDN ile yürütülen çalışmalara toplu olarak buradan ulaşabilirsiniz.

Son olarak, Dr. Jaquelyn McCandless’in otizmli çocuklarda LDN’i krem şeklinde (transdermal yoldan) vererek elde ettiği olumlu sonuçları buradan okuyabilirsiniz.

Dr. Jaquelyn McCandless’in otizmli çocuklardaki LDN tedavisinden bir alıntı.

 

8) LDN, Travma Sonrası Stres Bozukluğu’na (TSSB) İyi Geliyor

Bir çalışmada 15 TSSB’li hastanın 11’i LDN’le birden fazla olumlu etki yaşıyor. Hem çevrelerini daha iyi algılayabildiklerini hem de iç dünyalarını daha iyi çözümleyebildiklerini söylüyorlar. Gerçekliği daha iyi değerlendirip, bununla çok daha rahat başa çıkabiliyorlar. Son olarak da, kendi bedenlerini algılayışları değiştiği gibi, kendilerine hakim olma konusunda da öz kontrolleri artıyor.

Kaynak

Ed-Not: Yazının videolu ikinci bölümü için tıklayınız.

 

 

Yorumlar