Şimdi okullu olduk, sınıfları doldurduk, sevinçliyiz hepimiz, yaşasın okulumuz.

Umarım güzel geçen bir yaz tatilinden sonra herkes okulların açılmasıyla düzenli hayata merhaba demiştir bizim gibi.

Okulların açılışıyla birkaç konu gündemi dolduruyor haliyle; bozulan uyku düzeninin düzene girmesi, çocukların okulda tam kapasite öğrenmeye açık olması ve en önemlisi de kuvvetli bir bağışlıklık sistemi.

Bir süredir ailemizde her ihtiyacı karşılamakta kullandığımız eterik yağların bu üç ana konuda nasıl yardımımıza koştuğundan bahsedeceğim bugün.

Öncelikle, herkesin elinin altında kullanıma hazır ne tür yağlar olduğunu bilmemekle beraber, ben kendi kullandığımız ve güvendiğimiz doTERRA firmasının yağlarından bahsedeceğim.

UYKUDAN ÖNCE

Huzurlu ve derin bir uyku için EY (eterik yağ) önerisinden önce, ben naçizane bütün ekran kullanımlarının uyumadan birkaç saat önce tümden kaldırılması taraftarıyım. Çünkü televizyon ve teknolojik aletlerin kullanımının zihinde normalin üstünde hareket yarattığını deneyimlediğimden bunların sahneden çıkmış olması çok önemli. Sonrasında her akşama ait huzurlu ve sakin bir rutin, mesela kitap okuma, klasik müzik dinleme çocuğun geçişinde büyük kolaylık sağlayacaktır. Okulda yaşanan herhangi bir sıkıntının da bu sakinleşme ve rahatlama anlarında paylaşıldığını da unutmamak gerek. Yani biz de 4 kulak ve kocaman acık bir kalple çocuklarımızın yanında olursak maksimum düzeyde bu süreçten yararlanılacağına inanıyorum.

screenshot-from-2016-09-27-20-31-26Odasında kullanacağınız ‘difüzör’ içine damlatılacak birkaç damla lavanta veya doTERRA ürünlerine ulaşma imkanı varsa Serenity sizin hazırladığınız ideal ortamda işlevini yerine getirecektir. Difüzör kullanmıyorsanız, yastığına bir iki damla damlatmak, ayak altlarına masaj yapmak da yeterli olacaktır.

dōTERRA Serenity® karışımının içinde kullanılan yağlar; lavanta, mercanköşk, papatya, ylang ylang (parfüm ağacı), Hawaii sandalağacı ve vanilya tohumundan elde edilen eterik yağlar.

 

Diger bir yag karsimi da dōTERRA Balance® balance
İçindekiler: Çam iğnesi, Ho Wood, günlük (Frankincense), mavi solucan otu (Tansy), ve mavi papatya eterik yağları.

Bu karisimi da okula gitmeden ayaginin altina surerek masaj yapmak gun icinde karsilasacagi olaylar karsisinda korkuya ve duygularin yogunluguna kapilmadan, kalbinin icindeki gerceklikle davrandigini deneyimliyoruz biz.

 

BÜYÜME AĞRILARI

deep-blueÇocuklarınız büyüme dönemindeyse uykunun en büyük düşmanı eklem yerlerindeki büyüme ağrılarıdır. Bu durumda ise yine yatmadan önce ağrıyan bölgelere Deep Blue karışımıyla masaj yapabilirsiniz.

Içerisinde bulunan yağlar: Keklik üzümü, kafur ağacı, ylang ylang, altınotu, mavi solucan otu, mavi papatya ve Osmanthus.

Deep blue yağını aktif olarak spor yapan çocuklarda antreman sonrası kullanmak çok büyük fayda sağlayacaktır.

 

KONSANTRASYONpeppermint

 

Okulda birbiri ardına gelen dersleri konsantre olarak izlemesi için veya okul dönüşü ödevkerini yaparken zihni dağılmadan derslerine ilgi gösterebilmesi için de acı nane (peppermint) difüze edebilir veya şakaklarına hindistancevizi yağıyla karıştırıp masaj yapabilirsiniz.

 

 

vetiverOkuldan çok enerji dolu gelip de ödevlerinin başına oturmakta zorluk çekiyorsa Vetiver; enerjisi düşük, hali kalmamış geliyorsa Peppermint ideal yağlardan. Bu yağların etkisini arttırmak için ise Günlük ve Portakal kullanabilirsiniz.

 


Kimi yağlar, acı nane (Peppermint) gibi, direkt temasta çocuğu rahatsız edeceğinden mutlaka hindistancevizi veya zeytinyağı gibi bir baz yağ ile seyreltmek gerekir. Ama Past Tense ve In Tune karışımlarını direkt enseye uygulayabilirsiniz. Bu yağlar da stresli duyguları rahatlatıp çocuğun konsantrasyonunu arttıracaktır.


GÜÇLÜ BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ

Geldik bir diğer önemli konuya; bağışıklık sisteminin kuvvetli olması.

Malum, eylül ayı hem oulların açılmasıyla hem de mevsimin dönmesi nedeniyle bizi pekçok hastalıkla karşı karşıya getirebilir. Alerjilerin de artış gösterdiği bu mevsimde en önemli konu uykuyu iyi alma ve düzgün beslenme elbette. Buna ek olarak da yine eterik yağlarımızın yardımını alabiliyoruz.Her sabah suyuna damlattığımız limon yağı ve On Guard® karışımı görevini layıkıyla yerine getirmekte.

onguard

 

On Guard® karışımının içinde kullanılan yağlar: Yabani portakal kabuğu, karanfil tomurcuğu, tarçın

ökaliptus, biberiye eterik yağları.

 

 


KULLANIRKEN

Kullanımlarına gelince… Her firmanın yağı ağız yoluyla almaya uygun değildir, dolayısıyla her şeyden önce kullandığınız yağın özelliklerini iyi bilmeniz gerekmekte. Aromaterapi en çok kullanılan yöntem. Yağları asla sıcak mum üstünde difüze etmeyiniz, kimyası bozulur. En güzeli uygun bir difüzer kullanmak. Tene direkt uygulayacağınız yağlarda da mutlaka önce küçük bir alanda deneme yapın. Eğer çocuğun cildi tepki veriyorsa mutlaka yardımcı yağlarla (hindistancevizi yağı veya fındık yağı gibi) seyreltin. Sık kullanım için roll-on yapmak da çok pratik bir yöntem. Her daim elinizin altında kullanıma hazır roll-on’larınızı da kendiniz yapabilirsiniz.

Sağlıklı, huzurlu ve başarılı bir yıl dilerim.

 

Yazarı Tanıyalım

arzuhan

Kimdir diye baktığınız şahıs hergün Ben Kimim? diye soran, uslanmaz arlanmaz bir spiritüel öğrenci, anne.
Annelikle beraber sağlıklı yaşam konusunda araştıran, soruşturan, uygulayan bir sade vatandaş.
Kanada’da yaşamakta, gününü çocuklara hizmete adamış bir gönüllü.
Asihakkinda.com sitesinin kurucusu, benkimimguncesi.blogspot.com‘un yazarı.

 

Yazı içinde verilmiş dōTERRA marka ürünlere ait linkler Araştıran Anne’mizin kişisel üyelik hesabından paylaşılmıştır, Türkiye dışında yaşayan okurlarımız dilerlerse ürünleri bu hesap üzerinden temin edebilirler.