Evet evet yanlış okumadınız . Zeytinin de sirkesi olurmuş. Hayır hayır “yeni icatlar” çıkarmaya çalışmıyorum başınıza. Atalarımızın uygulayageldiği tariflerin izini sürüyorum sadece . Tarif beni Aydın’lı bilge bir komşu teyzede buldu bu yaz . Kendi besinini kendi üreten ve her şeyiyle değerlendirmeyi bilen , kaliteli ve uzun yaşamlarıyla gündeme gelen Nazilli bilgesi bir teyze . Ne yani şimdi bunu bilip te yayınlamak için “zeytin sirkesinin faydaları” konulu bilimsel testler yapılmasını mı bekleyeceğiz?  Tabiki hayır . Kadim bilgi ve doğal akışa sonsuz saygıyla tarifi eklemek istiyorum. Hani olur ya belki bir yerlerde hiç gidemediğiniz dedenin dedesinden kalan bir tek ağacınız  vardır falan. Şimdi tam zamanı yeşil zeytinin . Bazılarınız ,  Egeli zeytin aşığı bir aile olarak bizim çiftlik maceralarımızı takip ediyor zaten instagram hesabımdan .

Hiç bilmeyenlerin bile kolayca evde organik sirke yapmasını adım adım anlatan “7 adımda evde organik sirke yapımı ” adlı yazıyı  ya da  evde kırma yeşil zeytin nasıl yapılır konulu  yazıları  okuyabilir , 2013 yılından bu  yana süren sirke macerama  siz de katılabilirsiniz.

Keşke bu bilgileri nesilden nesile hakkıyla aktarabilmiş olsaydık da  yaşlı zeytin ağaçlarına saygısızlık yapmak  kimsenin aklına bile gelemeseydi.

Şifa ile,

Malzemeler

1 kg yeşil zeytin  , kimyasal tarım ilaçlı olmamalı  ( Ya da her ne büyüklükte bir kap kullanacaksanız 2/3 kadarı  zeytin doldurun)

1 tatlı kaşığı bal

1 çay kaşığı tuz

1 çorba kaşığı nohut

Yarım çay bardağı ev yapımı sirke (elma , incir ,üzüm vs farketmez )

Aldığı kadar temiz içme suyu

Yapılışı

Zeytinleri tek tek mümkünse çekirdekleri ile temiz bir taş ya da çekiçle  kırın.

Kullandığınız büyük taneli zeytinlerdense kırarken etrafa sıçrayıp leke yapabileceği için önlem olarak bir örtünün üzerinde kırabilirsiniz ya da kıyafetinizi değiştirin.

Temiz ve geniş ağızlı bir cam  kavanozun içinde kırılmış zeytinleri koyun . Üzerine nohut , tuz,bal ve önceki mayalanmadan sirkenizi de ekleyin.

Hepsinin üzerine aldığı kadar içme suyu koyduktan sonra hazırlık büyük ölçüde bitmiştir.

Tülbent ya da hava almasını engellemeyen bir örtü ile üzerini kapayın . Tülbetin çevesine sirke sineklerinin kavanozun içine girmesini engellemek için bağlayın ya da bir paket lastiği geçirin.

Her gün 1 kez ahşap bir kaşıkla karıştırarak en az 1 ay o şekilde bekletin.

Her hafta gidip koklayıp süreci yakından gözleyin ve tadını çıkarın.

Bu sürenin sonunda tadını kontrol ettikten sonra süzüp şişeleyin . Şişenin ağzını bu sefer sıkıca kapatıp kilerinize kaldırabilirsiniz.

Kendi ellerinizle yaptığınız şifası bol sirkenizi gurme salata soslarında kullanabilir ya da mideniz müsade ediyorsa sabahları suyla azar azar çözdürüp bağışıklığı kuvvetlendirebilirsiniz.

Afiyet Olsun.