Yiyecek, içecek ve tıbbi ürünler gibi tüketim malları için kürtajla alınmış fötal hücre kullanımı başlıbaşına bir sektör haline gelmiş durumda.

Transplantasyon ve aşı üretiminde cenin doku ve hücrelerinin kullanılabiliyor olması tıp camiasında nicedir heyecanla karşılanagelmiştir zaten.

Elbette cenin dokusu teknolojisi de geçtiğimiz yirmi yılda, özellikle de nöral ve endokrin hastalıklarının tedavisi alanında ışık hızında ilerlemeler kaydetmiş durumda.

Alanın bazı uzmanları cenin dokusu teknolojisi için tıbbi alanda sınırsız imkanlar öngörürken, bazıları da işin ahlaki ve etik dinamikler açısından bir sınırı olması gerektiğini söylüyor. Çizgi nerede çekilmeli, konu bu…

Kürtaj Sektörünün Ekonomik Boyutu

Ekonomi, arz ve talebe dayalı işler. Araştırma ve doku-organ nakli amacıyla bu ‘tercihe dayalı cenin kürtajı’na onay çıkması olasılığı işte tam da bu yüzden korkutucu. Mevcut talebi karşıladığı söyleniyor şu anki kürtaj oranının, ki bu kendi içinde ayrı bir trajedidir, fakat ya araştırmacılar fötal doku ürünlerinin çok daha geniş yelpazede rahatsızlık ve hastalığın tedavisinde kullanılabileceğini keşfederlerse? Ya yeterli kaynak bulunamazsa?

Bunlar kulağa abartılı gelebilir ancak tıbbi teknolojideki gelişim hızını ve modern toplumlardaki ahlaki çözülmeyi de yabana atmamak gerekir. Amerika’da Milli Sağlık Akademisi’ne çok sayıda teklif sunulmuş durumda bebeklerin kar amaçlı alınıp kullanılmaması için. Fakat bakıldığında yılda altı milyar dolar getirisi olan bir sektörde suistimal olasılığı oldukça yüksek gözüküyor, üstelik denetim ve kanuni yaptırım gücü de yok bu konuda devletin.

Cenin temini konusuyla alakalı olarak gündeme “taze” ve “biraz daha olgun” cenin temini meselesi geliyor. Tıp camiası daha gelişkin ceninle çalışmayı tercih ediyor, o yüzden kürtajın zamanlaması da büyük önem kazanmış oluyor. Kürtaj ağırlıklı olarak gebeliğin altıncı ve onbirinci haftaları arasında yapılmakta, oysa biraz daha bekleyip cenin ondört ve onaltıncı haftalar arasında alındığında dokuları pankreas transplantasyonunda kullanılabilir hale geliyor. Yani, büyümüş ceninler daha kıymetli! Peki ama almak için “olgunlaşması” beklendiği takdirde ceninin, bu anneyi duygusal olarak nasıl etkileyecektir acaba? 6-11. haftalarda değil de dört ayın sonunda alınması bebeğin, elbette annede kürtaj sonrası daha ağır travmaya yol açacaktır.

Kürtajla Alınmış Ceninlerin Dokuları Kullanılarak Üretilmiş Yiyecek, İçecek ve Aşılar Hangileri

PepsiCo, Monsanto’ya ait bu içecek şirketi bitoteknoloji şirketi Senomyx ile yaptığı anlaşma sonucu güle oynaya ürünlerinde kullanacağı katkı maddelerini düşürülmüş fötal hücreler üzerinde denemekle meşgul. Senomyx’in websitesindeki açıklama şu:

“Şirketimizin ana tat programları yiyecek ve içeceklerde kullanılmakta olan MSG, şeker ve tuz miktarının düşürülebilmesi için damak tadına uygun yeni tatlı ve tuzlu içeriklerin keşfine odaklıdır.”
“ İzole edilmiş insan tat reseptörleri kullanmak suretiyle şirketimiz, tat verici bir madde reseptörle etkileşime girdiğinde biyokimyasal veya elektronik değer olarak sonucu görmemizi sağlayacak tescilli, tat reseptörü bazlı analiz sistemleri geliştirmiştir.”

Şirketin burada söylemediği şey ise, bu reseptörleri HEK 293 adını verdikleri tercihli kürtajla alınmış bir bebeğin embriyonik böbrek hücrelerinden elde ettikleri. Peki insan hücresi kullanmak zorundalar mı? Hayır, G proteini sağlayan tat reseptörü için rahatlıkla başka bir hayvan, böcek veya ahlaki başka bir yoldan elde edilmiş insan hücreleri kullanabilirler.

2010’da PepsiCo içecek ürünleri için yüksek potansta yapay tatlandırıcı üretsinler diye Senomyx firmasıyla dört yıllık sözleşme yapıyor. Sözleşme gereğince PepsiCo bu firmaya araştırma projeleri için ve ileride bu firmanın teknolojileri kullanılarak satışa sunulacak ürünler üzerinden de telif hakkı olarak 30 milyon dolar ödüyor. Kürtaj karşıtı gruplar her iki firmaya da cenin yerine patentlerinde yazılı olan onlarca diğer hücre kültürlerinden birini kullanmaları yönünde çağrıda bulunduklarında ise Senomyx yanıt dahi vermiyor. PepsiCo veriyor ve ısrarla hala diyor ki, merak etmeyin, Senomyx’in araştırmalarıyla “tadı harika, düşük kalorili meşrubatlar” sunacağız sizlere.

Aşağıdaki listede kürtajla alınmış cenin hücreleri üzerinden geliştirilerek satışa sunulmuş ürünleri görebilirsiniz. Bu firmaları ve ürünlerini boykot etmek için aslında bir değil pekçok sebep var; GDO teknolojisinin tehdidi ile ilgili endişeleri olanlar veya Nestle’nin suya erişimin insanlık hakkı olmadığı ve bu nedenle suyun para karşılığı satın alınması gerektiği yönündeki açıklama ve dayatmalarından haberdar olanlarımız için çok şey ifade edecektir aşağıdaki liste.

PEPSI’DEN ÇIKAN İÇECEKLER

– Pepsi’nin tüm gazoz ve meşrubatları
– Sierra Mist gazozları
– Mountain Dew gazozları
– Mug root birası ve diğer meşrubatlar
– No Fear marka meşrubatlar
– Ocean Spray marka meşrubatlar
– Seattle’s Best marka kahve
– Tazo marka meşrubatlar
– AMP Enerji içecekleri
– Aquafina su
– Aquafina tatlandırılmış meşrubatlar
– DoubleShot enerji içecekleri
– Frappuccino marka içecekler
– Lipton çay ve diğer içecekler
– Propel marka içecekler
– SoBe marka içecekler
– Gatorade marka içecekler
– Fiesta Miranda marka içecekler
– Tropicana marka meyve suları ve meşrubatlar

NESTLE’YE AİT ÜRÜNLER

– Tüm kahve kremaları
– Maggi marka hazır çorbalar, et suyu tabletleri, ketçaplar, soslar, salata sosları, instant çin makarnaları

KRAFT – CADBURY ADAMS’A AİT ÜRÜNLER

– Black Jack marka sakız
– Bubbaloo marka sakız
– Bubblicious marka sakız
– Chiclets
– Clorets
– Dentyne
– Freshen Up sakızı
– Sour Cherry sakızı
– Sour Apple sakızı
– Stride
– Trident

CADBURY ADAMS ŞEKERLERİ

– Sour Cherry Blasters
– Fruit Mania
– Bassett’s Liquorice All sorts
– Maynards Wine Gum
– Swedish Fish
– Swedish Berries
– Juicy Squirts
– Original Gummies
– Fuzzy Peach
– Sour Chillers
– Sour Patch Kids
– Mini Fruit Gums

CADBURY ADAMS’A AİT DİĞER ÜRÜNLER

– Certs breath mints
– Halls Cough Drops

NEOCUTIS’E AİT ÜRÜNLER

Bu firma, 14 haftalıkken alınmış bir erkek bebeğin hücrelerinin bulunduğu kırışıklık önleyici krem seçkisine sahip.

– Bio-Gel Prevedem Journee

– Bio-Serum Lumiere
– Bio Restorative Skin Cream

AŞILAR

– MMR II (Merck)  — Kızamık-kabakulak-kızamıkçık aşısı (KKK), Merck’ten
– ProQuad (MMR + Chickenpox — Merck)  — KKK + Su Çiçeği, Merck’ten
– Varivax (Chickenpox — Merck)  — Su Çiçeği, Merck’ten
– Pentacel (Polio + DTaP + HiB — Sanofi Pasteur)  — Polio + DTaB (difteri-tetanoz-aselüler boğmaca) + HiB, Sanofi Pasteur’den
– Vaqta (Hepatitis-A — Merck)  — Hepatit A, Merck’ten
– Havrix (Hepatitis-A — Glaxo SmithKline)  — Hepatit A, GSK’dan
– Twinrix (Hepatitis-A and B combo — Glaxo)  — Hep-A ve B karma aşısı, GSK’dan
– Zostavax (Shingles — Merck)  — Zona, Merck’ten
– Imovax (Rabies — Sanofi Pasteur)  — Kuduz, Sanofi Pasteur’den

DİĞER FAMASÖTİK İLAÇLAR

-Pulmozyme (Kistik Fibroz — Genetech)
-Enbrel (Romatoid Artrit — Amgen)

Yorumlar