Özellikle de yazın sıcak günlerindeki tatlı krizlerinde oldukça sağlıklı , besleyici , serinletici ve pratik çözümler sağlıyor meyveler.Hepimiz meyve salatası biliriz de iyi bir meyve salatasının da püf noktaları var. Haydi bakalım.

çilek

Meyve salatasında sonucu değiştiren 8 ipucu:

1.Yalnızca mevsim meyvelerini kullanın.Gerek doku gerekse de tat açısından en iyi sonucu sezonunda toplanmış meyveler verecektir.Özellikle de dünyanın diğer yarısından gelen ,mevsiminde olmayan meyvelere rağbet etmeye gerek yok.

2.Seçeceğinizin meyvelerin olgunluklarının eşit olmasına özen gösterin. Ezik meyvelerle sert meyveleri kimse birlikte yemek istemez değil mi?

3.Farklı dokularda ve renklerde meyveler seçin. Zıt renkli meyveler salata tabağınızda farkedilecek ve iştah açacaktır.

4. Meyvelerinizi karıştırmadan önce tüm çekirdek , sap ve lekelerden arındırdığınızdan emin olun. Kimse yerken dişini falan kırmasın.

5.Meyveleri eşit biçimde ve büyüklükte doğrayın. Hem yiyen kolay yiyecek hem de görsellik güzel olacaktır.

6.Meyveleri eşit miktarda kullanın. Yanınızdaki hapur hapur çilek yerken siz tabağınızda çilek aramak istemiyorsanız tabi.

7.Hem daha fazla lezzet hem de meyvelerinizin doğradıktan sonra kahverengileşmesini önlemek için limon suyu sıkın. Daha fazla narenciye tadı isterseniz rendelenmiş organik limon kabuğu kullanın.

8.Aromatik otlardan faydalanın. Özellikle de nane , kavunlu ve turungilli meyvelere çok yakışıyor. Nane yapraklarını üst üste koyduktan sonra rulo yapıp ince ince doğrayın. Buna şifonat tekniği deniyormuş.

9. Salatanıza önceden değil servis etmeden az önce tarçın ekleyin. Hem lezzetine lezzet katacak hem de kan şekerini dengeleyecektir.

Ben ilave olarak biraz bal, biraz muz likörü ekledim ve üzerini hindistan cevizi ile süsledim.

Afiyet Olsun.

 

meyve salatası

Yorumlar