Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA’nın reçetesiz satılan ilaçlarla ilgili danışma kurulunun, Pediyatrik Danışma Kurulu ile birlikte aldıkları kararla Tylenol ve diğer marka parasetamol (asetaminofen) ilaçların etiketinden “ağrı kesici” ibaresi kaldırılıyor. Kararın gerekçesi ise bu ilaçların iki yaşın altındaki çocuklarda ağrıyı ortadan kaldırmada plasebodan daha iyi olduğuna dair güvenilir tıbbi kanıt olmaması.

Çocuk diş mi çıkartıyor, kulağı mı ağrıyor veya boğaz ağrısı mı var, derhal parasetamole başvuran anne-babalar bu habere eminiz şaşırdılar. Reçetesiz satılan ilaç sanayii ticaret örgütünün (CHPA) bu uzman panelin bulgularına itirazı ise elbette kimse için şaşırtıcı değil.

Tylenol ateş düşürüyor evet, peki ama ateşi niye düşürmek istiyoruz ki?

Danışman kurul parasetamolün etiketinde sadece “ateş düşürücü” yazmasını, başka herhangi bir şey yazmamasını öneriyor. Fakat bizler biliyoruz ki çoğu durumda ateş, çocuğun immün sistemini aktive ederek enfeksiyonla mücadele etmesine yardım ediyor. Çocuğu hiç uyutmayacak veya sıvı almasını engelleyecek raddeye gelmedikçe ateşe müdahale edilmemesi gerektiğini artık hepimiz biliyoruz sanırız.

Bebek ve küçük çocuklara ağrı için parasetamol verilmediği ve ateş için de nadiren bu ilaçlara başvurulduğu takdirde, küçük çocuklara yönelik satıştaki tüm reçetesiz ilaç yelpazesinde değişim kaçınılmaz olacaktır.

Tylenol’ün öyle zararsız, basit bir ilaç olmadığını artık herkes biliyor

ABD’de akut karaciğer yetmezliğinin birinci sebebi olarak gösteriliyor parasetamol. Diğer tüm ilaçları birleştirseniz, parasetamolün neden olduğu karaciğer yetmezliği olgularının bunun 3 katı olacağı tahmin ediliyor. Ciddi problemler ekseriyetle doz aşımından kaynaklansa da, bebek ve küçük çocukların zarar görmesi için ilaç üzerinde belirtilen dozun kat be kat aşılması gerekmiyor.

Tylenol Dozajı Vücut Ağırlığına Göre Hesaplanmalı

Anne babaların gördüğü doz çizelgelerinin çoğu yaşa göre verilmiş değerler veyahut da verilecek doz için doktora danışılması gerektiği şeklinde uyarı oluyor. Üstelik ilacın farklı fromülasyonlarında dozaj konsantrasyonu da farklı olabiliyor. Böyle olunca da, geçtiğimiz onyıl içinde ABD’de gördüğümüz gibi doz aşımına bağlı kaybedilen sağlıklı minik çocukların sayısı birkaç düzineyi bulabiliyor.

FDA paneli bunun önüne geçilebilmesi için tüm likid haldeki parasetamollerde aynı konsantrasyonun sağlanmasını, her ürün paketinde 6 aylık bebeklere kadar doz bilgisi verilmesini ve bu dozajların da çocuğun kilosuna göre verilmesini tavsiye ediyor.

Bu haber New Beginnings Birth Centre websitesinden alınmıştır.

Özellikle gebelikte ağrı kesici kullanımının bebeğin ileriki dönemdeki sağlığını ciddi şekilde etkileyecek sorunlara yol açtığını biliyoruz.

Henüz homeopatiyi keşfetmediyseniz, o zaman sizi daha tanıdık alanlarda uzman bir hekime; Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu, kadın ve çocuk sağlığına yönelik bütünleyici tıp uzmanı, otacı, ebe, ödüllü kitap yazarı ve 4 yetişkin çocuk annesi Dr. Aviva Romm’a yönlendiriyoruz. Gebelikte baş ağrısı sorununu ilaca (parasetamole) başvurmadan nasıl çözümleyebileceğinizi anlattığı bu yazısını okumadan geçmeyiniz.