Bu diyet özellikle Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) tedavisinde kullanılıyor. Çocukların diyetinden yapay tat/koku vericiler, renklendiriciler, yapay tatlandırıcılar, BHT [butylated hydroxytoluene] gibi kimyasal koruyucular ile salisilatların çıkartılmasına odaklanıyor. Aspirin başta olmak üzere pekçok farmasötik ilaçta kullanılan ve bazı bitkilerin kendini koruma mekanizması olarak geliştirdiği bir nevi doğal tarım ilacı da diyebileceğimiz ve işlenmemiş gıdalarda bulunan salisatlara bazı çocuklar tepki verdiğinden ilk etapta diyetten çıkarılıyor, ancak ilerleyen safhalarda yavaş yavaş yeniden diyete dahil ediliyor.

Diyetin temelindeki düşünce şu; çocukları hiperaktifliğe sevkeden, gıdalarındaki bu kimyasallara verdikleri olumsuz tepki. Hazır ve işlenmiş gıdaya yer vermeyen bu diyet şayet kendiniz mutfağa girmeye alışıksanız hiç zor değil, lakin hazır ve işlenmiş gıdaya talim edenler için başta zorlayıcı olabilir.

Hiperaktivite, davranış bozuklukları, öğrenme güçlüğü, egzema, astım, ürtiker, nöbetler, uyku sorunları ve daha pekçok fiziksel ve duygusal soruna çözüm sunan bu diyetle ilgili daha fazla bilgi için bkz. http://www.feingold.org/