miller

“Kolesterolperverler ki bunlar ilaç endüstrisi, devletin idari kurumları, FDA, NIH (National Institutes of Health) ve büyük tıp birliklerinden oluşur, şunu yaptılar: Doktorları yanılttılar.”

“Koroner hastalığın nedeninin yüksek kolesterol, bunu yapanın da doymuş yağ yemek olduğuna inandırdılar camiayı. O zaman kalp hastalığını önlemenin yolu basit, kolesterolü düşüreceksiniz dendi. Buna ters düşen her ne varsa dikkate dahi alınmadı. Bu içi boş kolesterol inancıyla ilgili problemleri detaylarıyla ele alan kaç kitap yazıldı, kimse okumuyor bile.”

Evet yenilenen teknoloji ve bilimde katedilen gelişmeler neticesinde eski hipotez çürütüleli çok oldu, ancak hala Tanrı kelamı gibi algılanmaya devam ediliyor.

“Bu noktada kolesterol teorisi artık neredeyse bir din”,

diyor Dr. Donald Miller.

Dr. Miller da vaktiyle kolesterol teorisini benimsemiş. Fikri de kendi araştırmaya başlayıncaya dek değişmemiş. Hatta kendi ifadesine göre, tıp endüstrisinin su geçirmez ilan ettiği bu hipotezin ardında ne denli az kanıt olduğunu gördüğünde şok olmuş. Bugünlerde seminerler veriyor, Youtube’a videolar hazırlıyor gerçekleri daha fazla insana ulaştırabilmek için. Nevarki meslekdaşları pek kulak vermek istemiyorlar Dr. Miller’a.

“Issız bir adada ne dediğimi dinlemek dahi istemeyen meslekdaşlarımla çevrili olarak tek başıma kalakalmış gibiyim. Yalnızca eski, eksantrik bir cerrah olarak görüyorlar beni.”

Dr. Miller tam kırk yıldır kolesterolünü ölçtürmediğini, bir hekim olarak tavsiyesinin de bu olduğunu söylüyor.

“Kolesterol ölçümü yaptırmayı bırakın diyorum insanlara. Yaptırmayın. Bu testlerin tek yaptığı ciddi tek bir kanıta dayanmamasına rağmen bir dolu arıza sinyali ortaya çıkarmak. İşin üzücü yanı, kolesterol mesajıyla endoktrine olmuş bunca hekimin hiçbiri beslenmenin rolüne dair tek bir şey bile bilmiyor. Beslenmeye dair hiçbir eğitimleri yok. “

Cholesterol Clarity kitabı işte ne yiyip içtiğinizin kolesterol seviyeleriniz üzerindeki hayati rolünü sizlere aklınızda hiçbir soru işareti kalmayacak şekilde açıklamak üzere kaleme alınmış.

Beslenme optimal sağlık ve esenlik halinin entegral bir parçası, bunu artık biliyoruz. Hekimlerin büyük çoğunluğunun bu hayati konuda eğitimlerinin ise hiç denebilecek seviyede olduğunu da…

Beslenme üzerine neredeyse hiçbir eğitimleri olmayan tıp hekimlerinin danışanlarına onyıllardır beslenmeye dair verdikleri herbiri birbirinden talihsiz tavsiyelerin sonuçlarını bugün görüyoruz. Sağlık ve ilaç sektöründe dogmaların yıkılmasını boş yere beklemektense inisiyatifi ele alıp kendi araştırmasını yapmak, madalyonun diğer yüzüne korkmadan bakmak isteyenlerin elinden bırakamayacağı bir kitap bu.

 

Kolesterol Infografikler (2)