Eski Mısır tıbbının temelini oluşturan bu büyük kadim bilgi ile Avupa ülkeleri de  50-60 yıldır şifa buluyor.  Bizdeki algısının sadece Uzakdoğu ülkelerine özgü bir masaj sektörü olduğunu zannediyorum. Ülkemizde son dönemde  daha sıkça bahsedilir oldu ama bugüne kadar hep güzellik salonlarına ve lüks otellere özgü hizmetler olarak yaklaştık. Akneden kadın hastalıklarına , romatizmalardan bebek bakımına kadar çok geniş bir yelpazede şifa sağladığını öğrenmek zannediyorum çoğumuz için şaşırtıcı olacaktır. Mevcut uygulamalarda ve eğitimde ülke olarak nerelerdeyiz bilemiyorum ama merak ettiklerimizi uzmanından öğrenmek istedik.

Jo Harris eskiden  İstanbul Kadıköy’de de yaşamış bir Avustralya’lı .  Aromaterapist, masaj terapist, Hypobirthing uzmanı ve çocuk yogası eğitmeni.  Doğum öncesi ve sonrası masajlardan bebek masajına, çocuk ve yetişkin yogasından  aromaterapiye , doğal doğuma hazırlık kurslarından   emzirme danışmanlığına ve hatta doğal içerikli el yapımı ürünlere dek varan oldukça geniş bir yelpazede hizmet veren Momma-Zen ‘in de kurucusuydu. Şimdi memleketinde yaşayan Jo’nun Ocak ayında kısa süreliğine İstanbul’a  geleceğini duyar duymaz bir söyleşi gerçekleştirmek istedim.  Benim gibi bu buluşma için can atanlar varsa kendisine buradan ulaşabilirler.

Jo, röportaj için çok teşekkürler. Ne demek olduğunu bilmeyenler için, aromaterapi tam olarak nedir?

Aromaterapi, doğal eter yağların (aromaterapi yağları) terapi amacı ile kullanılmasıdır. Eter yağlar bir bitkinin özü olarak düşünülebilir; ben,  bitkinin “şifa veren özü” ve ruhu olarak düşünmeyi tercih ediyorum. Harika olan yanı, yaşamın bir parçası olmaları ve pek çok sorunun tedavisinde bütünsel (holistik) olarak kullanılabilmeleri, sözkonusu soruna karşı bir silah olarak kullanılan bir ilaç gibi değil de tüm bedenle ve fiziksel, duygusal, enerjisel bazda bedenin her seviyesi ile etkileşimde olarak.

Aromaterapi insanlara nasıl fayda sağlar?

Aromaterapi insanlara çeşitli şekillerde yardımcı olur. Bazıları, en beğendikleri yağın kendilerini mutlu eden ve rahatlatan hoş, doğal aromasının evlerinde yayılmasını seviyor olabilir. Diğerleri, detoks sürecine ya da kaslarını rahatlatmaya yardımcı olan eter yağlarla banyo yapmayı seviyor olabilir. Başkaları, bazı sıkıntıların tedavisinde kullanmayı seviyor olabilir, lavanta, nane ya da ökaliptüs kullanarak baş ağrılarını tedavi etmek ya da dekonjestan eter yağlardan ökaliptüs, biberiye ve nane kullanarak solunum yolları ve sinüs tıkanıklıklarını açmak gibi.

Bir aromaterapistte konunun eğitiminden başka olması gereken özellikler sizce nelerdir?

Bir aromaterapist’te insanlara iyileşme süreçlerinde ( hangi seviyeden bahsediyor olursak olalım)   yardım etme arzusu ve insanlara eter yağları doğru kullanmayı öğretme misyonu olmalı. Aynı zamanda doğayı sevmeleri ve bitki dünyası  ile doğuştan bir bağları olduğunun farkında olmaları da yardımcı olur.

Eter yağları günlük hayatımıza nasıl sokarız?

Genel iyilik hissini artırmak için günlük duşlarımızda kullanabiliriz- duş zeminine ya da parfümsüz/kokusuz  bir duş jeline bir kaç damla damlatarak. O günkü ihtiyaçlarımıza göre aromatik yağ difüzörü kullanabiliriz– olumlu olmamıza yardımcı olması için, çalışmalarımıza odaklanabilmek ya da daha verimli çalışabilmek için, belirli bir konu ile ilgili durumumuza yardımcı olması için bir parfüm gibi kullanılabilir, misal, bir geçiş döneminde ya da karar sürecinde.

Mümkün olan binlerce kombinasyon var! Ve kullanım yöntemi sınırsız.

En sık kullanılan eter yağlar hangileri desem?

Eğer en faydalı on eter yağın listesini yapmam gerekseydi, liste şüphesiz Avustralya’dan pek çok yağ içerirdi, muhtemelen doğal yakınlığım olduğundan, ama bir bakalım. İşte en faydalı 10 yağ:

 1. Lavanta- başağrısı, sinir sistemini yatıştırmak ve uyku getirmek için çok faydalı
 2. Çay ağacı- harika bir antibakteriyel yağdır; kesikler, sıyrıklar ve mantar enfeksiyonları için elzemdir.
 3. Eucalyptus radiata – ökaliptüsün bir türü- baş ağrıları, sinüs problemleri, soğuk algınlığı için vazgeçilmezdir ve bağışıklık sistemi, ferahlatıcı ve iç açıcı özellikleri bakımından müthiştir.
 4. Nane ruhu- yine başağrıları ve sinüs problemleri için çok iyidir ama zihin berraklaştırıcı olarak harikadır.
 5. Biberiye- baş ağrıları ve odaklanma için mükemmeldir.
 6. May chang (Litsea cubeba )ya da Limon kokulu mersin tohumu (lemon myrtle)-bu yağlar o kadar benzerdir ki neredeyse birbirlerinin yerine kullanılırlar ve ikisi de neşe verici ve stresten arındırıcı mutluluk veren yağlardır.
 7. Günlük yağı- huzur ve evrenle birlik hissi yaratmak için bir numaralı yağdır. Meditasyon, derin nefes egzersizi ve bağışıklık sistemi için harikadır.
 8. Niaouli- ökaliptüse benzer, bağışıklık için harikadır.
 9. Portakal Çiçeği Yağı- portakal çiçeğinden yapılan, dünyanın en asil yağlarındandır. Ankziyete ile ilgili sorunlar için birebirdir.
 10. Fragonia- kalbi açmak ve iyileştirmek konusunda içe güzel işleyen ve huzur hissi veren- sıkışıp kalmış duyguları uzaklaştırmakta gerçekten nadir- az bilinen bir Avustralya yağıdır. Ayrıca oldukça etkili antimikrobiyal bir yağdır ve solunum sistemi için dekonjestandır.

Güzellik/ yaşam tarzı ipuçların varsa öğrenmeyi çok isteriz, paylaşır mısın?

Basit ve doğal tutun- yüzünüzü temizlemek, nemlendirmek ve korumak için yağları, ölü hücrelerden arındırmak için kil kullanın.

Hiç eter yağların iyileştirici gücü ile ilgili eleştiri aldığın oluyor mu Jo?

Tabii ki. Bizim, yağların etkinliğini kanıtlamak için ilaç şirketlerinin araştırmalarına ayırdığı kadar paramız yok, ama kullanımlarına dair binlerce yıllık kanıtımız var.

Aromaterapi uygulamaya başlamadan önce bilinmesi gereken en önemli şeyleri paylaşır mısın?

Farklı yaş gruplarına göre kullanım oranları var. Yenidoğan- 3 ay arası yaş gruplarına gerçekten gerekmedikçe eter yağ kullanılmamalı. Sonrasında sadece 1 damla lavanta ya da Roma papatyası ya da mandalina yağı olabilir.Çocuk büyüdükçe oran değişir ama sadece yukarıda adı geçen yağlar bir kaçı daha 18 aylık olana kadar kullanılabilir, bunlar bergamot, portakal, portakal çiçeği, rosalina dır. 18 aydan sonra ökaliptüs, Limon kokulu mersin tohumu ve çay ağacı eklenebilir. 5 yaşından sonra naneruhu ve biberiye eklenebilir. 12 yaşına geldiklerinde tam doz uygulanabilir. Hamile kadınların da kullandıkları yağlara dikkat etmeleri gerekir. Üreme sistemi ile etkileşime geçtiği düşünülen ve rahimdeki bebek için toksik olan yaygın olmayan  yağlar vardır.Liste küçük bebeklerinki ile benzerdir ama detaylar için şu bağlantıyı inceleyebilirsiniz: http://www.momma-zen.com/aromatherap-pregnancy-birth

Eğer ilk kez bir yağ kullanacaksanız, öncelikle hassas cilt üzerinde bir yama testi yapılması akıllıca olur. Organik bir yağ temin edilmesi de akılcı olur ancak her yağ organik olarak  üretilmemekte ve etik üretim yapan bazı üreticilerin organik sertifika belgesi için maddi gücü yetmemektedir.

Hangi tür hastalıklar için aromaterapi kullanabiliriz? Kimler kullanamaz?

Aromaterapinin cilt sorunları, solunum sistemi sorunları, sindirim vb dahil çoğu durum için kullanılabileceğine inanıyorum. Sanırım, benim nazarımdan doğru olan, her şeyi iyi edebileceğini söylemek değil, ama kişinin tıbbi tedaviler yerine aromaterapiyi kullanmasından ziyade, kendisini bütünsel olarak iyileştirmek üzere durumunun sebebini araştırması. İLaç kullananlar eter yağları kullandığında ilaçları ile etkileşim olup olmadığını kontrol etmek durumunda olabilir ve homeopatik tedaviler kullananların eter yağları kulanırken dikkatli olması gerekir.

Kanserli hastalarda aromaterapi  uygulaması üzerine bir araştırma var mı?

Aromaterapi kanserli hastalarda oldukça sık kullanılıyor ama çoğunlukla kanserin belirtilerini ve ilaçların yan etkilerini gidermek ve hastaların yaşam kalitelerini yükseltmek için. Eter yağların kanserli hastalarda ciltte uygulanmasına yönelik kemoterapiden kaç gün önce ve kaç gün sonra uygulanabileceğine ve özellikle bu dönemde fototoksik eter yağ kullanılmamasına dair usuller var.

İnternette günlük ( frankincense) yağının kansere çare olduğuna, kanserojen hücreleri nasıl yok ettiğine dair ilginç hikaye ve söylentiler var. Görünen o ki, araştırmada kanser hücrelerini yok eden asıl bileşen günlük ( frankincense) reçinesinde  ( boswellic acid) ve distilasyon sürecinden geçmiyor, dolayısı ile genel olarak günlük yağında bulunmuyor. Araştırmalar devam ediyor ve izlemeye alınmasında fayda var.

Yağları almadan önce hakkında bilmemiz gerekenler nelerdir?

En başta söyleyebileceğim  satıcının itibarlı olduğundan ve iyi kalite yağ sattığından emin olun. Etiketinde Latince adı ve bitkinin türü yazıyor mu? Bu önemli zira aynı bitki gibi görünen şeyin pek çok çeşidi ve farklı kullanım alanları var. Isı ve ışık etkisinden korumak üzere yağ kehribar renkli bir şişede mi? İyi bir satıcı yağın kalitesini etkileyebilecek çıkış yerini bilir. Son kullanım tarihini de bilmelisiniz , pek çok yağ 2-3 yıl raf ömrüne sahiptir ki narenciye yağlarının bundan daha da kısadır. Sadece bazı yağların raf ömrü uzundur. Çoğu yağ raf ömrünü tamamlayınca  bozulmaya başlar ve deri reaksiyonlarına yol açabilir.

Eter yağları masajdan başka hangi yöntemlerle kullanabiliriz?

Masaj en keyifli yöntem olmalı ama yağları aromatik yağ difüzörü, buhurdan, ya da sprey şişesi ile, banyoda, duşta, buhar soluma ile, burun soluma cihazı ile  jo kullanabilirsiniz. Pek çok yolu var, kendi beğendiğiniz yolu kendiniz seçmelisiniz.

Jo VitaminGiller okuyucuları adına da çok teşekkür ederim sana . İstanbul’da yeniden buluşabileceğimiz için çok seviniyorum.

AROMATHERAPY  WITH JO HARRIS

Thank you so  much Jo for this interview . For those who aren’t quite familiar with the term, what exactly is Aromatherapy?

Aromatherapy is the use of natural essential oils (aromatherapy oils) for therapy. Essential oils can be thought of as the essence of the plant, I like to think ‘healing essence’ and the soul of the plant. The wonderful thing is that they are part of life itself and can be used holisticially to treat many issues, not like medicine as a weapon against the issue but a way to interact with the whole body and each level of our body- physically, emotionally and energetically.

How can Aromatherapy be beneficial to people?

Aromatherapy can be useful to people in different ways. Some might just like the pleasant natural aromas of their favourite oil diffusing in their room which makes them feel happy and relaxed. Others might like to bathe with essential oils in their bath helping them to detox or helping their muscles to relax. Others might like to use them to treat certain issues such as using lavender, peppermint or eucalyptus to treat headaches, or decongestant essential oils such as eucalyptus, rosemary and peppermint to clear the airways and sinus blockages.

What other qualities do you think an aromatherapist should have apart from the training?

Aromatherapists should have a desire to help people in their healing (whatever level we are talking about) and teach people (the wider public) how to use essential oils correctly. It would also help if they had a love of nature and an innate connection to the plant world.

How can we incorporate essential oils into our daily lifestyle?

We can use them daily in our shower to promote wellbeing- either a few drops onto the shower floor or in an unscented body wash. We can diffuse essential oils according to our needs for that day- to help us become more positive, to concentrate on our studies or work more efficiently, they can be used as perfumes to help us with a particular issue at the time, for example during times of transition or making decisions. There are thousands of possible combinations! And endless Methods of Use.

What are the most commonly used essential oils?

If I had to make a list of the ten most useful essential oils, it would no doubt include many Australian oils as I perhaps have a natural affinity to them, but lets see- here goes. The 10 most useful oils.

 1. Lavender- so useful for headaches, calming the nervous system and helping to induce sleep.
 2. Tea tree- a great antimicrobial oil- an essential for cuts and grazes and fungal infections.
 3. Eucalyptus radiata- a must have for headaches, sinus issues and colds and great for the immune system and its refreshing and opening qualities.
 4. Peppermint- again great for headaches and sinus issues but just wonderful for its head clearing properties.
 5. Rosemary- great for headaches and concentration
 6. May chang or lemon myrtle- these oils are so similar that they are almost interchangeable and are both wonderful happy oils for uplifting spirits and dissolving stress
 7. Frankincense- the number one oil for promoting peace and a sense of unity with the universe. Great for meditation and promoting deep breathing and also for tonifying the immune system
 8. Niaouli- similar to eucalyptus- wonderful for the immune.
 9. Neroli- one of the most sublime aromas in the world from orange blossom. The number one oil for anxiety related issues.
 10. Fragonia- a little known Australian oil which has a beautiful penetrating oil helping to open the heart and heal and give feelings of peace- really unique in its ability to remove stuck emotions. It is also a very effective antimicrobial oil and decongestant for the respiratory system.

We would love to know any beauty/lifestyle tips you may have, please share!

Keep it simple and natural- use oils to clean your face, use oils to moisturize and protect your skin, use clays and ground botanicals to exfoliate.

Are you facing the skepticism about the ability of the essential oils to heal?

Of course. We don’t have so much money to prove the efficacy of the oils as opposed to the amount of money drug companies have for research- but we have thousands of years of proof through using.

Jo , can you tell us the most important things to consider before trying aromatherapy? Is it possible any side effect or allergy?  ( for ex: for pregnant woman , when using an oil for the first time, is it a must to be organic oil etc)

There is a different ratio of usage for different age groups. With newborns until about 3 months no essential oils should be used unless it is really necessary and then only 1 drop of lavender or Roman chamomile or mandarin. As the child ages the ratio changes but then only those oils plus a few more should be used until 18 months of age which include bergamot, orange, neroli, rosalina. After 18 months of age Eucalyptus, myrtle and tea tree can be added. After 5 years of age peppermint and rosemary can be added. When they are 12 years of age the full dose can be used. Pregnant women also need to be aware of the oils they are using. There are many oils which are believed to interact with the reproductive system as well as many less common oils being toxic to the in-utero baby. The list is similar to the oils for small babies but for details you can see http://www.momma-zen.com/aromatherap-pregnancy-birth

If using an oil for the first time, it might be wise to patch test first on sensitive skin. It could also be wise to invest in organic essential oils but not all oils can be produced organically and some farmers who are producing ethically cannot afford the certification that comes with the organic tag.

What kinds of illnesses we can use aromatherapy for?

What kinds of people can not use this?  I believe that aromatherapy can be used for most conditions including skin conditions, respiratory system conditions, digestion, and so on. I guess the big thing for me is to not say that it can heal everything and that the person also try to investigate the cause of the condition to try to treat it holistically rather than use it as a substitute for medical treatments. People who are taking medications may need to check that their medication is not compromised by using essential oils and also those using homeopathic remedies need to be careful with using essential oils.

Is there any research on aromatherapy in people with cancer?

Aromatherapy is widely used with cancer patients but mainly to treat the symptoms of cancer and the side effects of the medicine and just to improve the quality of life of cancer patients. There are guidelines for the skin application of essential oils for cancer in terms of how many days before and after chemotherapy and not to use phototoxic essential oils especially during this time.

There are some interesting stories and rumours on the internet about frankincense essential oil being a cure for cancer and about how it eradicates carcinogenic cells. It seems that the actual component which has been found to eradicate cancer cells in the research is found in Frankincense resin (boswellic acid) and does not come through the distillation process and so therefore is not usually found in Frankincense essential oil. The research however continues and might be something to watch for in the future.

What are things we need to know about oils before we buy?

The main thing I would say is to make sure the retailer is reputable and is selling good quality oils. Is the Latin name and the type on the bottle? This is important as there are many different types of what may seem the same plant and they have many different uses. Is the oil in an amber bottle to stop the effects of heat and light from penetrating the oil? A good essential oil retailer will know the origin of the oil which can have a lot of effect on the quality of the oil. You must also know the date of expiry, as most oils only have a shelf life of 2-3 years although citrus oils are less than this. Only some oils have a long life. Many oils will start degrading after their shelf life and can cause a skin reaction.

Which methods we can use essential oils apart from the massage?

Massage has to be the most pleasant, but you can use the oils in a diffuser or oil burner, or in a spray bottle, in the bath or shower, as a steam inhalation with a compress, in a nasal inhaler. There are so many ways, you are bound to find your favourite way.

Thank you so much Jo.