Dr. Josh Axe kadınlar için saç dökülmesini durdurmanın yolunun vücuttaki hormonal dengesizliği ortadan kaldırmak olduğunu söylüyor.

Dihidrotestosteron (DHT) adı verilen androjen hormondaki fazlalık kadınlarda erkek tipi kelleşme ve yüzde kıllanmaya neden oluyor. Bu ve diğer hormonların (insülin, tiroid, kortizol, östrojen, progesteron vb.) dengeye kavuşturulması saç kaybının önlenmesinde kilit rolde karşımıza çıkıyor.

Hormonal dengesizliğe yol açan beslenme, toksisite ve yaşam tarzı faktörlerini saptayıp ortadan kaldırma sürecinde Dr. Axe’in diyete dahil edilmesini önerdiği 6 bileşik şöyle:

1. Saw Palmetto: DHT’yi bloke ettiği gösterilmiş şifalı bir ot. Günde 1500mg alınması tavsiye ediliyor.

2. Adaptojen Bitkiler: Vücudunuzun altında bulunduğu stresle başa çıkabilmesine, (yaşlandıran hormon olarak da bilinen) kortizolün aşağı çekilmesine ve hormonların dengelenmesine yardımcı bitkilerden Ashwaganda ve Rhodiola‘nın saç kaybını önleyici ve gürleştirici etkisi gösterilmiş durumda. Herikisini de günde 500’er mg almanız tavsiye ediliyor.

3. Kabak Çekirdeği Yağı: Saç kaybını durdurduğu bilinen çinko elementiyle dolup taşıyor bu yağ. Dr. Axe günde 1 yemek kaşığı öneriyor.

4. B Grubu Vitaminler: Bu gruptan Biotin saçı doğal yoldan gürleştiriyor, B5, yani pantotenik asit ise böbreküstü bezlerinizi (adrenalleri) destekliyor.

5. Çinko: Hem bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor hem de bağırsakları onarıyor.

6. Omega-3 Yağ Asitleri (Balık Yağı): Enflamasyonu azaltıyor, hormonları dengeliyor. Dr. Axe balık yağında kaliteye çok dikkat edilmesi gerek diyor. Kendi ürünü Axe Naturals dışında Garden of Life ve Nordic Naturals marka balık yağlarını öneriyor.

Bunların dışında; tahıl ve şekerin kötü bakterileri beslediğini, östrojen ve DHT’yi yükselterek saç kaybına neden olduğunu da hatırlatıyor.

Türkçe altyazılı olarak yer verdiğimiz videosunda konunun neden-sonuç ilişkisine dair daha geniş bilgi bulabilirsiniz.

İyi seyirler.