Yaz geliyor ,sıvı ihtiyacımız artıyor. Bir yandan suyu arttırmaya çalışıyoruz diğer yandan suya alternatif içeceklere yüzümüzü dönmeye başlıyoruz. Derken gözümüz market raflarında her geçen yaz daha fazla yer kaplamaya başlayan sarı sarı  limonatalara kayıyor. Fiyatı da fazla değil .Hemen dolaptan bir tane kapıp buzzz gibi açıp içiyoruz.Ohh !  Afiyet Olsun.

İyi güzel de,  biz limonataları bile  ne zamandan beridir hazır alır olduk yahu ? Ev limonatalarına ne oldu dersiniz? Hatırı sayılır paraları mutfak tasarımlarına şıkır şıkır harcıyoruz ya.O mutfaklar , içinde üretim olmayan , tereyağlı kurabiye  , limonata kokmayan , her daim pırıl pırıl ışıldayan show roomlar misali öylece duruyorlar. Önceleri limonun suyunu sıkıp suyla karıştırmanın nesi zor olabilir diye düşünürken üşenmedim baktım. Limonata piyasasıyla ilgili daha acayip bilgilere ulaştım.

Efendim biz elimizi rafa uzatıp bir şişe kaparken olup biten şunlar.Limonata malum limon konsantrelerinden yapılıyor. Limon konsantresi hangi limondan yapılıyor derseniz ? Az bir miktarı bizim limonlardan ,çoğu Arjantin’den gelen limonlardan imiş.Bitmedi. Limonataya koku veren esansın da tamamı yurtdışından geliyomuş.Evet evet.Brezilya’dan. Birileri üşenmemiş ,konsantresini de  kokusunu da dünyanın bir ucundan  ithal etmiş, buralarda bir zahmet sulandırmış. Kullanılan su ne suyu bilmiyoruz. Bir güzel de renk vericiler , koku vericiler , raf ömrünü uzatıcılar ,şekerler eklemiş ,petlere ambalajlamış. Koca koca tırlara yüklemiş ,market raflarına dizmiş. Ve hazırcıları beklemeye başlamışlar. İş tutmuş ki ne tutmuş.Pazar her yıl %10 artışla büyümekte , piyasaya yeni oyuncular girmeye devam etmekte.

Tarife ilham kaynağı olan haberimiz de şudur : Birkaç gün önce açıklanan rakamlara göre de mayıs ayında fiyatı en çok artan ürün limon oldu. Limon fiyatı nisan ayına göre yüzde 28.4 yükseldi. Tam da bundan sebep herşeyiyle şifa , biricik mis kokulu alkali yapıcımız limonun her bir gramı pek değerli. Yazık ki suyunu şöylece bir sıktırıp kabuğuyla birlikte atıyoruz. Limondan maksimum bereketi , kokuyu almak ve tatlandırıcılardan mümkün mertebe kaçabilmek için portakalla birlikte yapılan , rengiyle sizi fethedecek bir limonata tarifine geçelim de yazımız bir ekonomi haberi yazısından çok , sağlıklı tariflere geçiş yapsın:) Bu yöntem,  sadece 1 bardak portakal suyu için 3 adet portakal sıkmak istemeyen anneleri de mutlu edecek türden .

Malzemeler

1 adet büyükçe organik portakal

1 adet organik limon

İstenirse 1/2 su bardağı şeker ya da sevdiğiniz bir tatlandırıcı

2.5 litre su

Yapılışı

Limon ve portakalı güzelce yıkayarak 1 gün önceden bütün halde dondurucuya koyun.

Buzluktan çıkarıp 10 dakika dışarda beklettikten sonra her birini 4 dilime ayırın.

Dilimleri ve varsa şekeri rondoda bir kaç dakika çekin.

Elde ettiğiniz mis kokulu özü suya karıştırın ,10 dakika dinlendirin.

İnce delikli bir süzgeç ya da temiz bir tülbentten geçirip süzün .

Tadını kendi damak tadınıza göre ayarlayıp şişeleyin.

Buzdolabında soğutun.

Lıkır lıkır için.

Afiyet Olsun

 

IMG_5167