GAPSGut and Psychology Diet, özellikle otizm spektrumu bozuklukları, DEB/DEHB, dispraksi, disleksi, bipolar ve şizofreni gibi temelindeki neden bozuk barsak florası olan hastalıkların tedavisinde uzmanlaşmış bir nörolog, aynı zamanda da beslenme uzmanı olan Dr. Natasha Campbell-McBride’ın kendi oğlunun otizm rahatsızlığından yola çıkarak geliştirdiği oldukça kapsamlı bir şifa protokolü.

Barsak florasındaki bozulma, %80’i barsaklarda yatan bağışıklık sistemini de etkiliyor ve kan/beyin bariyerini çökertebiliyor. İşlevini yitirmiş kan/beyin bariyerini aşan toksinlerin beyne intikal etmesiyle de otizm spektrumu bozuklukları gibi nörolojik veya bipolar bozuklukta (manik depresyon) olduğu gibi psikolojik semptomlar ortaya çıkıyor.

GAPS (Bağırsak ve Psikoloji Sendromu) diyeti; Crohn, ülserli kolit, çölyak, irritabl barsak sendromu, gıda entoleransı ve diğer sindirim sistemi rahatsızlıkları ile otizm tedavisinde başarıyla uygulanan glutensiz/tahılsız/nişastasız/laktozsuz/sukrozsuz/katkı maddesiz ‘Özel Karbonhidrat Diyeti’nin (SCD – Specific Carbohydrate Diet) çok daha üst seviyeye çıkarılmış hali diyebiliriz.
SCD de temelde sindirim sistemi/barsak hastalıkları ve diğer sağlık sorunlarının altında barsak florasındaki disbiyosis denen denge bozukluğu ve bağırsakların geçirgenleşmesi olduğunu kabul eder. Dr. Campbell aynı prensipten yola çıkarak takip edilecek diyete geleneksel usullerle hazırlanmış şifalı gıdaları ekliyor. GAPS ayrıca bizim geleneksel yiyecek hazırlama prensiplerimizle de örtüştüğü gibi gıdanın kalitesine de büyük ehemmiyet veriyor.

GAPS’ın ana diyete hazırlık safhasında SCD’de olduğu gibi yalnız nişastalar değil, kişinin tam olarak hangi gıdalara entoleransının olduğunu anlamak için çok daha fazla yiyecek grubunun elimine edildiğini görüyoruz. Belirli bir süre sonra barsaklar tamamen iyileştiğinde, eskiden sorun teşkil eden gıdalar yavaş yavaş yeniden diyete eklenebiliyor. SCD diyetinden sonuç alamayan kimi hastalar GAPS protokolüyle iyileşebiliyor, hatta aldığı resmi otizm teşhisinden kurtulmuş pekçok çocuğun olduğunu biliyoruz. Uygulaması biraz meşakkatli olabilse de alınması muhtemel sonuçlar bakımından kesinlikle denenmesi gereken bir diyet.
GAPS diyeti Türkçe kaynak:
http://www.gapskitap.com/

GAPS diyeti resmi sitesi:
The Gaps Diet – Natural Digestive Healing

GAPS uygulama rehberi:

GAPS Guide

GAPS’a özel yemek tarifleri (İngilizce):

Our Nourishing Roots

The Heal Your Gut Cookbook: Nutrient-Dense Recipes for Intestinal Health Using the GAPS Diet
Kitabın önsözünü bizzat Dr. Natasha Campbell yazmış ve kitapta 200’ü aşkın hem besleyici hem de damak tadına hitap eden GAPS diyetine özgü tarif bulunuyor.

Real Food 101

Geleneksel usüllerle hazırlanmış geleneksel yemekler. Renkli resimlerle yemeklerin hazırlanma safhaları adım adım gösterilmiş. Kitapta biri hariç tüm tarifler GAPS’a uygun.