“Kış hazırlıkları” diye ne güzel bir mutfak geleneğimiz vardır bizim değil mi ? Anadolu’da daha bir hummalı geçse de kentte de az veya çok yapılanlar var. “Hiç bir şey yapmıyorum” diyenimiz bile buzluğa taze fasulye atıyordur mutlaka. Bu hazırlıklar içerisinde domates soslarının , pürelerin ve de salçanın yeri ise bambaşka. Birazcık zaman ayırmakla , raflardaki katkı maddeli kavanozlara mahkumiyetimizi bitirmek çok kolay aslında. Mutfaktaki temel malzemeleri evde yapmak aynı zamanda bütçe ve zaman dostu. Ucuza organik ve sağlıklı beslenmenin sırlarından birini veriyorum şimdi .

Malzemeler

20 kg organik / doğal domates
200 gr kaya tuzu
Kapaklı büyük cam kavanozlar
Cam tepsiler
Tül – mandallar

Yapımı

1.Mevsiminde ,bol bulunan ,ucuz, doğal ,etli ,mis gibi domatesler almakla işe başlayın. Tüm domatesleri iyice yıkayın ,yeşil saplarından temizleyin. Kabuklariyla birlikte ortadan ikiye değil de , enlemesine ikiye keserek domatesin içini kontrol edin. Doğal domateslerde çürükler olması doğaldır.tarhana1

2.Kesilen domatesleri bir kat domates,bir avuç kaya tuzu olacak şekilde kavanoza sıkıca bastırarak yerleştirin.Bu halde güneşte 1 -2 tam gün bekletin. Böylelikle tuz bütün domateslere nüfuz edecek ve kabuklar pıt diye kendiliğinden soyulacak.Domatesi kabuklarından ayırmanın farklı yöntemleri var. Sıcak –soğuk suda şoklama gibi. Ama kilolarca domates için kaynar su ve kap hazırlamak zaman kaybı. Bana en kolay gelen yöntem bu.Domatesleri kavanozlara doldururken , kavanozun ağzına kadar sakın doldurmayın ,boşluk bırakın. Resimdeki gibi ben yaptım siz yapmayın:) Domates sulandıkça kapağı fırlatıp attırıyor ,ortalık domates suyu:) Kavanozları bahçede / balkonda ya da terasta bırakmanızı öneririm. Gece bekletirken mutlaka akmalara karşı altına tepsi koyun.

salça1

salça2

3. 2 gün sonra domatesleriniz köpürmüş bir halde olacaklar. Kavnozdaki domateslerin kabuklarını tek tek ayırın. Merak etmeyin çok kolay sıyrılacaklar .

salça3

4.Kabukları soyulan domateslerin sularını bahçeye dökün. Domatesleri kavanozun içinde kısmi olarak el blenderından geçirin. Salça için evdeki blenderdan olmayın.

salça

5. Ezilen domatesleri kavnozların içinde güneşte 1 gün daha bekletin. Domatesin etli kısımı (salçalık kısmı ) ve sulu kısmının ayrıştığını göreceksiniz.

salça4

6.Sulu kısmı dökün, koyu kısmı cam tepsilere aktarın. Suyu dökmezseniz salçanın güneşte kuruması çok daha fazla zaman alacaktır. Domates asitli olduğu için cam haricinde bir tepsiye sermenizi önermiyorum.

salça5

salça6

Gün içinde karıştırmayı unutmuyoruz

 

7. Size kolay gelen bir düzenekle tepsilerinizin üstünü çer –çöp –toza karşı koruyun. En kolay uygulanabilir yöntem olarak çamaşır kurutma teline ince delikli tüllerden ya da bir çarşaf gerebilirsiniz. İlk günlerde daha fazla , ilerleyen günlerde daha az olmak kaydıyla salçalarınızı gün içinde ara ara karıştırarak , güneş altında 1 hafta kadar bekletin. Tuzunu kontrol edin. Tuzlu tat almıyorsanız ilave edin. Salçayı koruyacak olan tek şey tuz malum. Tadını belirgin hissetmelisiniz.
8.Suyunun iyice çekildiğinden emin olduğunuz domatesleriniz artık salça kıvamı aldığında temiz cam kavanozlara paylaştırın. Salçanızı tüm yıl en güvenli şekilde kullanabilmek için en fazla yarım litrelik kavanozlarda saklamanızı tavsiye ederim. Böylelikle açılan kavanoz hemen bitecek bozulma riski kalmayacaktır.Salçayı kavanozlara hiç hava kalmayacak şekilde sımsıkı bastırarak yerleştirin. Kapağını kapatmadan önce de üstünü zeytinyağı ile kaplayarak havayla temasının kesildiğinden emin olun.

İlave bilgiler

Seçtiğiniz domates ne kadar iyiyse salça da o kadar lezzetli olacaktır.
20 kg domatesten yaklaşık 2-2.5 kilo salça elde edilir.
Kesinlikle iyotlu tuz kullanmayın. Domatesleri sulandırır.Sadece kaya tuzu olmalı.

salça2

salça1

Hala sulu haldeyken

 

 

IMG_3230

Kıvam budur

 

Yorumlar