Krakerleri kim sevmez ! Yapmaya da yemeye de bayılıyorum. Ara ara buradan da paylaşıyorum. Nohut unundan yaptıklarımı görmüş müydünüz?  İleride bir kraker dükkanı açarsam şaşırmayın olur mu?  Çeşit çeşit baharatlı , aromalı , kıtır kıtır . Evde yapmak ise o kadar kolay ve zahmetsiz ki tarif tuttu tutmadı derdi yok.Hepsini karıştır , tepsiye yay , fırına ver .  Dilediğin gibi malzemelerle taze taze yap ,ye . Yerken beslen , mutlu ol . İş ki , elinin altında sağlıklı malzemeler bulunsun. Bunun için düzenli tedarik zincirlerini oluşturmak gerek. Zamanlama , programlama . Bir kahve değirmeni edinilmesini öneririm hemen mesela yoksa. Sağlıklı mutfaklar oluşturmak  böyle birşey. Aynen  şirket yönetimindeki gibi. Tek fark departmanlar ve ekip yok 🙂 Hele anneysen iş başa düşüyor ..

Bir klasik olan bu krakeri de öyle çok seviyoruz ki uzun süre daha bıkacak gibi görünmüyoruz. Ev yapımı versiyonumuz tamamen sağlıklı malzemelerden oluşuyor üstelik daha da lezzetli .Dip soslarla da çok keyifli . Bu sefer pesto sos vardı eşlikçi olarak . Tohum ve kuruyemişleri değişken olmakla birlikte, en az 4 saat tercihen 1 gece önceden suda bekletmenin sindirimi kolaylaştırdığından bahsetmiştik hatırlarsanız şu E-kitabımızda .Tarif için gereken  sarımsak tozum yoktu evde. Sarımsak tozu da içeren zengin içerikte şahane bir zahterim vardı ama .  Krakere onu da ekleyince olay iyice koptu 🙂 Hamurun kıvamını instagramda bulabilirsiniz.

Çocuklu evlere giderken yapıp hediye  götürdüklerimden . Durup durup insanın aklına yer edecek cinsten, baştan çıkarıcı birşey . Eğer bir krakerseverseniz denediğinizde vazgeçemeyeceğinizi biliyorum.

Malzemeler

20160513_152351[1]2 cup kuru domates

1 cup susam unu

1.5 cup ayçekirdeği unu

1/2 cup chia tohumu

1/2 tatlı kaşığı deniz tuzu

1.5 tatlı kaşığı kuru fesleğen

1 tatlı kaşığı kekik

1 tatlı kaşığı kuru maydanoz (varsa)

1.5 tatlı kaşığı sarımsak tozu

1 tatlı kaşığı kırmızı toz acı biber

1/2 tatlı kaşığı kuru biberiye (değirmende çekilmiş)

1.5 cup su

Yapılışı

Domatesi yarım saat kadar ılık suda bekletin. Onu beklerken diğerlerini hazırlayın.

Susam , chia ve ayçekirdeklerini sırayla kahve değirmeninde öğütün.Aynı kase içinde buluşturun.

Tüm baharatları ilave edin. Güzelce harmanlayın .

Domatesleri rondodan geçirip parçalayın.

Suyla birlikte aynı kasede hepsini buluşturun.Hamur bir araya geldiğinde olmuş demektir.

Tepsiye önce yağlı kağıt sonra krakeri  incecik yayıp isterseniz 150 derecede yarım saat  ya da enzimleri kaybetmemek adına kurutmak isterseniz 40 derecede 12 -24 saat kontrol ederek kurutun. Fırında kurutmak ve eğer varsa bir kurutucuda kurutmak arasındaki süre  farkını bilemiyorum , denemedim. Gerekiyorsa fırın kağıdını çıkararak diğer yüzünü de çevirip pişirmek gerekebilir. Kurutarak yapan olursa ne kadar sürdüğünü alta  yorum bırakabilirse sevinirim.

Afiyet Olsun

 

20160513_152015[1]