John Gray’i çoğumuz tanıyoruz aslında. Nereden mi? “Erkekler Mars’tan Kadınlar Venüs’ten” kitabından elbette…

Bu kitaba 16 kitap daha eklediğini biliyor muyuz peki?

Bizim ilgimizi asıl çekeni son kitabı: Staying Focused In A Hyper World: Natural Solutions For ADHD, Memory And Brain Performance

Hiper uyarı diyarı bu dünyada Dikkat Dağınıklığı ve Hiperaktivite sorunlarının üstesinden ilaçsız nasıl gelebiliriz, hafızamızı güçlendirip beyin performansımızı nasıl arttırabilirizin kitabını yazmış John Gray.

İnternet sitesinde oluşturduğu video bloglarla ve kitabının kısa bir özeti sayılabilecek ücretsiz e-kitabıyla ebeveynler ve hatta bu sorunlardan muzdarip yetişkinler için de paha biçilmez bilgileri büyük bir cömertlikle paylaşıyor Gray.

Konuyla ilgili bilgi ve tecrübesi nereden mi ileri geliyor? 15 sene önce başlayan Parkinson’s hastalığını ilaçsız, tamamen doğal yöntemlerle iyileştirmesine borçluyuz Gray’in bu muazzam bilgi dağarcığını.

Dileyenler internet sitesinden kendisiyle ve çalışmalarıyla ilgili ayrıntılı bilgi edinebilirler. Biz şimdi daha fazla vakit kaybetmeden, kendimiz de bizzat deneyimlediğimiz ve muazzam sonuçlar elde ettiğimiz protokolleri birebir çevirisiyle paylaşmak istiyoruz sizlerle.

3. Bölüm: Dikkat Dağınıklığı | Dikkat Dağınıklığı ve Hiperaktivite Bozukluğu’nu Sona Erdirme başlıklı sayfasında paylaştığı bilgiler şöyle Gray’in:

DDHB tedavisine adım atarken ilk ve en iyi tercih egzersiz ve beslenme olacaktır şüphesiz. Meyve, sebze ve  kompleks karbonhidratlardan zengin, yanında da her öğünde alınacak bir miktar etin olduğu bir diyetle DD | DDHB belirtileri kontrol altına alınabilir.

Gelgelelim herkesin özel bazı besleyici öğeleri fayda göreceği düzeye çekmek için gerekli beslenmeyi düzgün uygulayabildiği söylenemez. Doğru beslenmeye çalışsa dahi insanlar, modern tarım pratikleri yüzünden bugünün meyve sebzelerinde eskinin zengin besin değerini bulmak imkansız biliyoruzki. Kimimiz ise bazı besleyici öğeleri vücutta üretemiyoruz maalesef ve işte o yüzden de eksiği gıda destekleri ile kapatmamız gerekiyor.

Doğal Çözümlerde Yan Etki Yok

DDHB için geliştirilmiş farklı doğal çözümler ile stimülan ilaçlar arasındaki en önemli fark bu işte: Doğal çözümlerde yan etki diye bir şey yok. Bunlar kademe kademe sorunu ortadan kaldırmak üzere etki gösterirken, ecza ürünü ilaçlar sadece kısa süreliğine belirtileri gizlediği ile kalıyor. Uzun vadede baktığınızda ise ilaçların sorunu bilakis ağırlaştırdığını görüyorsunuz.

Doğal çözümlerle ilgili verebileceğimiz iyi haber, bunlarda olumsuz yan etki olmaması. Bunlarla başınıza gelebilecek en kötü şey, kendiniz için doğru olanını buluncaya dek uyguladığınız tedavinin işe yaramaması olabilir. Bu herzaman kolay bir yolculuk olmayabilir ancak size iyi gelecek şeyin ne olduğunu kestirecek ferasete sahipsiniz hepiniz. Ben size neyin iyi geleceğini bilemem, ama öğrenmek isterim. Bu yüzden gelişmeleri benimle paylaşmanızı rica ediyorum.

Üzüm Çekirdeği Özütü (Grape Seed Extract)

Aşağıda birkaç spesifik vitamin ve mineral takviyesi önereceğim sizlere. Bu noktada DDHB’ye yönelik en etkili doğal çözümlerin başında Pycnogenol adlı doğal bir desteğin geldiğini belirtmemiz lazım. 2006 yılında 61 DDHB’li çocuğa 4 hafta süreyle 50 mg Pycnogenol verildiği bir çalışma yapılıyor. Çocuklarda hiperaktivite önemli ölçüde azalıyor, konsantrasyon düzeliyor. Plasebo alan grupta ise olumlu bir değişiklik görülmüyor.

Pycnogenol aslında çam ağacı kabuğundan elde edilen doğal bir özüt. 60 yılı aşkın süredir eklem ağrılarını (enflamasyon) gidermede kullanılagelmiş tamamen doğal bir remedy bu. Eklem yerlerindeki ve hatta beyindeki enflamasyonu almaya yardım eden bir süper antioksidan kendisi. İçinde OPC olarak da bilinen, enflamasyon giderici etkisi kanıtlanmış süper antioksidanlar, yani ‘Oligomerik Proantosiyanidin‘ler var. Yine OPC’lerden zengin, Pycnogenol’e göre daha hesaplı alternatif ise üzüm çekirdeği özütü.

Yapılan bir başka çalışmada DDHB’li çocuklar, bir yanda Ritalin veya Adderall gibi stimülan ilaçlar verilenler diğer yanda da C vitamini ve OPC’lerden oluşan bir karışım verilenler olarak ikiye ayrılıyor. Her iki grup çocuğun da kısa vadede kazanımları aynı oluyor, aradaki fark, doğal takviye alan çocuklarda hiç yan etki yaşanmaması.

Omega-3 Yağ Asitleri

Yapılan araştırmalar tekrar tekrar DDHB’li çocuklarda Omega-3 yağ asidi seviyelerinin düşük olduğunu gösteriyor. Literatürdeki pekçok çalışmayı değerlendiren kapsamlı incelemede, belirtileri azaltmada Omega-3’lerin stimülan ilaçların %40’ı kadar başarılı olduğu ortaya konmuş. Omega-3’ler işe yarıyor evet ama, yapılan pekçok çalışmaya göre C vitaminiyle birlikte alındığında etkisi daha da artıyor. Hindistan’dan bir çalışmada, (omega-3’ten zengin) keten tohumu yağı ve C vitamini takviyesi verilen DDHB’li çocuklarda büyük iyileşme görülüyor.

Avustralya’dan bir çalışma Omega-3 ihtiva eden balık yağı takviyesinin DDHB tedavisinde Ritalin ve Concerta’dan daha etkili olduğu bulunuyor.

Dört – sekiz yaş arası çocukların günde 1,000-1,500 mg, daha büyük çocukların ise günde 2,000-2,500 mg Omega-3 takviyesi alması gerekiyor. Seçeceğiniz üründe EPA değeri DHA’nın iki katı olmalı. Bunlar iki ana Omega-3 tipi. Omega-3’lerde en iyi seçim likid veya kapsül halde olanlar. Diğer versiyonlarda EPA ve DHA miktarları daha düşük oluyor. Yulaf, meyve/sebze suları ve/ya yoğurtla karıştırıp rahatlıkla alınabilir Omega-3’ler.

Kimi DDHB’li çocukta ise ekstra Omega-3 takviyesi fayda göstermiyor. Yüksek stres seviyesi, kilo alımı veya insülin seviyelerindeki yükselmeye bağlı olarak bu çocuklar faydalı Omaga-3 yağları metabolize edemiyor. Bunun önüne geçebilmek ve vücudun Omega-3 takiviyesini daha iyi kullanabilmesine yardım etmek için günde 1 veya 2 gram Asetil L Karnitin kullanılabilir.

Fosfatidilserin (FS)

Yumurta sarısında doğal olarak bulunan Fosfatidilserin (FS) dışarıdan takviye edildiği takdirde hafızanın güçlendiği, moralin düzeldiği ve hatta DDHB belirtilerinin azaldığını gösteren çalışmalar var. Bunlardan birinde, hafif derecede bilişsel yeti kaybı bulunan 78 yaşlıya FS takviyesi veya plasebo verilerek deney yapılıyor. Altı ayın sonunda, takviye kullanan grubun hafızasında önemli gelişmeler kaydediliyor.

Omega-3 takviyesine ilaveten alınacak FS, çocuklarda DDHB ve mood sorunlarının tedavisine yardımcı olabilir. Bir başka çalışmada 200 DDHB’li çocuk 15 hafta boyunca plasebo veya FS + Omega-3 takviyesi alıyor. Takviye kullanan grupta plasebo alanlara göre hem ruh halinde büyük düzelme hem de DDHB davranışlarında azalma görülüyor.

4 – 14 yaş arası 36 çocuğun katıldığı bir diğer çalışmada da Fosfatidilserin (FS)’nin yaygın olarak kullanılan DDHB ilaçlarına oranla daha geniş yelpazede belirtiyi düzelttiği tespit ediliyor. Çocuklar rasgele günde 200 mg FS alan gruba veya plasebo grubuna ayrılıyor ve iki ay sürüyor deney. Sonuçta FS dikkat, hiperaktivite, impulsif davranışlar ve kısa vadeli işitsel hafıza kategorilerinde önemli gelişme sağlıyor.

Herkes Farklı

DDHB ve beyin sağlığı sorunlarının giderilmesinde herkesi sokabileceğimiz tek bir kalıp yok. Herkesin kendine iyi geleni bulmak için çıktığı bir yolculuk bu. Birsürü seçenek var diye hepsini denemek zorunda da değilsiniz. Sorunu gidermenin daima birden fazla yolu bulunur zaten. Bir yere gideceksiniz diyelim, aynı yere onlarca farklı yoldan gidebilirsiniz.

Size iyi gelenin ne olduğunu bulabilin diye aşağıda basit şekilde uygulanabilecek çeşitli protokoller verdim. Hem bütçenize göre hem de ne kadar takviye kullanmak istediğinize göre seçim yapabilin istedim.

Takviye kullanırken bunları tehlikeli yan etkileri olan ilaçlar gibi değil de, yediğimiz gıdalarda eksik kalan besin öğeleri gibi düşünmemizde fayda var. Nasıl yemek yaparken çeşni katsın diye bir dolu baharat kullanıyorsak, bu takviyelerle aynı yemeği besin değeri açısından daha zengin hale getiriyoruz. Mars Venus Super Food Shake ve Mars Venus Super Minerals kullandığımdan ben şahsen başka bir sürü takviye daha kullanma ihtiyacı duymuyorum çünkü bunlar zaten beynin optimal şekilde çalışabilmesi için gerekli fakat gıdadan alamadığım besleyici öğeleri tamamlıyor.

Burada önerilen gıda takviyelerinin çoğu, bunca işlenmiş veya besin değeri bunca azalmış olmasa normalde yediklerimizden rahatlıkla alabileceğimiz besleyici öğelerin konsantre edilmiş hali. Yetişkinler ve çocuklar için yemek yemek ne kadar elzemse, artık bu takviyeleri almak da artık o kadar elzem.

Yine de, çocuklarına Allahın her günü alıp yedirdikleri kimyasal ve nörotoksin dolu kahvaltılık gevrekler, peynir-makarna, milk-shake, patates kızartması, kola, hazır meşrubat, dondurma veya milyon çeşit paketli hazır gıda varken endişelenmeyen bazı ebeveynlerin iş çocuklarına doğal gıda takviyesi vermeye gelince çekince koyduğunu görüyoruz. Çocuklarımızın bugünlerde sıklıkla tükettiği işlenmiş gıdaların aksine, benim burada önerdiğim gıda takviyeleri tamamen sağlıklı. Önerilen dozlarda alındıkları takdirde hiçbir toksik etkileri yok ve tamamen güvenli bir şekilde alınabiliyorlar.

Halihazırda kullandığınız başka destekler varsa bizim önerdiklerimizle birlikte kullanmanızda bir sakınca yok. Kullanmakta olduğunuz desteklerden fazla sonuç alamadığınızı düşünüyorsanız, dilerseniz bunlara bir süre ara verip aşağıda önerdiklerimizle daha iyi sonuç alıp almadığınıza bakmak isteyebilirsiniz. Daha sonra isterseniz yeniden almaya başlar ve deneyimlediğiniz olumlu sonuçlara katkı sağlayıp sağlamadıklarına bakabilirsiniz.

Burada verdiğim dozlar yetişkinlere yönelik. Doğal destek ürünleri sonuçta sağlıklı gıdalarda eksik kalan besleyici öğeler, ilaç değiller, o yüzden çocuklar için de çok faydalılar, ancak tabii dozaj çocuklarda daha az olacaktır. Henüz hap yutamayan çocuklar için kapsülün içini ‘super food shake’ veya herhangi bir başka sağlıklı içeceğe döküp karıştırabilirsiniz.

Çocuğunuz için doğru dozu bulmak için şunu dikkate alın. Bu önerilen dozlar 45 ila 90 kilo arasındakiler için. Çocuğunuz şayet 22.5 – 45 kilo aralığındaysa verilen dozajların yarısı alınarak kullanılabilir bu ürünler. 11 – 22.5 kilo aralığında ise verilen dozajların çeyreğini kullanacaksınız.

DDHB için İyi, Daha İyi ve En İyi Protokoller

Bu protokoller sizin için anlaşılması ve uygulaması kolay bir başlangıç noktası olsun diye hazırlandı. İlerleyen evrelerde takviye kullanımını kendi ihtiyacınıza, size neyin iyi geldiğine göre kendiniz belirleyebilirsiniz. Takviyeler şayet işe yarıyorsa sonuçları hemen birkaç gün veya haftada görebiliyor olmanız lazım. Değişiklik görmüyorsanız kullandıklarınıza destek olarak diğer takviyelerden de kullanmanız gerekebilir.

En iyi sonuç sağlayacağını düşündüğüm önerilerimi İyi, Daha İyi ve En İyi diye üç kategoride sunuyorum. Bu protokoller benim şahsen işe yaradığını gördüğüm protokoller. Belirtilen takviyelerin yemeklerden 10-20 dk önce alınmasında fayda var. Bu mümkün olmuyorsa veya yemekten önce almayı unuttuysanız yemekle beraber veya sonrasında da alabilirsiniz. Biraz daha az efektif olmakla beraber yine de faydasını görürsünüz takviyelerin. Aç karnına almak herhangi bir şekilde mideyi rahatsız ediyorsa o zaman yemeklerle beraber alınmalı ürünler.

Takviyeyi fazla kaçırırsanız yan etki olarak sadece hafif başağrısı, karın ağrısı veya hafif ishal görülebilir. Bu endişelenilecek bir durum değildir. Mideniz bulanıyor veya başınız ağrıyorsa takviyenizi yemekle beraber almayı deneyin. Rahatsızlık buna rağmen devam ediyorsa dozu azaltın. Kendinize uygun dozu bulmak için desteklere birkaç gün ara verin, sonra başta aldığınızdan düşük bir dozla yeniden başlayın. Rahatsızlık ortadan kalkıncaya değin bu şekilde devam edin.

İyi Protokol

Çoğu kişinin anında odaklanmasını sağlayan en ucuz ve en kolay protokol bu. 6 destek var bu programda. Sonuç almaya başlayınca dozu yarıya indirebilirsiniz. Fayda görmeye başladıktan sonra sadece gerektikçe kullanın.

1. Liposomal C vitamini, günde yarım çay kaşığı. Meyveli meşrubat gibi içmek isteyen küçükler veya büyükler için seçenek, Liposomal C vitaminini ‘Catie’s Whole Food Vitamin C plus’ı ile karıştırıp içmek.

2. Üzüm Çekirdeği Ekstratı (Grape Seed Extract) kapsülü, günde 2 kez alınacak.

3. Super Minerals (iyonik iz mineraller ve mineral orotatlarından oluşan Süper Mineralller) günde 2 kapsül. Günde 1 kapsülle başlayıp yavaş yavaş artırın ve günde 2 defa 2’şer kapsüle çıkartın dozu. Bu mineraller beyin performansını desteklemekle kalmıyor, aynı zamanda beyinden ağır metallerin atılımını da sağlıyor. Fazla detoksifikasyonda geçici baş ağrısı veya başta hafif basınç hissi oluşabilir. Bir tane alın, o gün içinde başağrısı veya başta hafif basınç hissi oluşmuyorsa ertesi gün bir kapsül arttırın, bu şekilde günde 1 kapsül arttırarak günde 4’e çıkın. Aşırı stresli günlerde dozu ihtiyaca göre arttırıp günde 3 defa 2’şer kapsüle kadar çıkabilirsiniz.

4. Günde bir Omega-3 tableti. Kapsül alamayan çocuklar için kuvvetli bir içilebilir Omega-3 kaynağı da Liposomal DHA’dır.

5. Günde 2 defa bir adet multivitamin alıyoruz.

6. Her öğünden önce takriben 1 kapsül ‘Berberine’ alıyoruz.

Daha İyi Protokol

Dikkat toplama, mental fleksibilite ve pozitif ruh hali için en etkili protokol bu.

Günde ikişer defa alınacak 8 destekten ve sabah kahvaltısında içilecek Super Food Shake’ten (süper gıda karışımı içecekten) oluşuyor program.

Sonuç alınmaya başladıktan sonra dozu yarıya indirebilirsiniz tüm desteklerde. Bunu da nasıl yapabilirsiniz? Mesela günde 1 defa aldığınız bir destek ürün var diyelim, bunu gün aşırı alıp dozu düşürebilirsiniz. Gerektikçe kullanmaya başlarsınız.

1. İlk protokol aynen izleniyor, ilave olarak aşağıdaki besin takviyeleri alınıyor.

2. Kahvaltı yerine kullanacağınız ‘Mars Venus Super Foods’ shake’ten 2 ölçü alıp biraz meyveyle (yarım muz veya böğürtlenlerle) karıştırıyorsunuz, bunu da yaklaşık 1 su bardağı su veya badem sütü ile karıştırıyorsunuz.

3. Time-released denilen, vücuda alındıktan belirli bir süre sonra, yavaş bir şekilde salınan multi-B vitamininden 1 adet alıyorsunuz.

4. Kahvaltıdaki Super Foods Shake’ten ve diğer her öğünden 10-20 dk önce bir sindirim enzimi alıyoruz.

5. Hücre zarlarının onarımı ve kan şekerinin dengelenmesi için öğünlerden 10-20 dk önce 1 kapsül ‘2-AEP Membrane Complex’ alıyoruz.

6. Hücre zarlarındaki sıvı yapıyı koruyup desteklemek için öğünlerden 10-20 dk önce 1 kapsül ‘Phosphatidylserine (PS)’ alıyoruz.

2. Protokole Alternatif:

2. protokole sütsüz alternatif için, protein kaynağı olarak ‘Mars Venus Super Foods Shake’ yerine süt ürünleri içermeyen aşağıdaki amino-asit desteklerini alabilirsiniz. Burada, süt ürünleri hassasiyeti olan çoğu insanın Mars Venus Super Foods Shake’teki denatüre olmamış süt ürününü sorunsuz alabildiğini, sindirebildiğini belirtmemiz lazım. Bu programda 9 ek destek bulunuyor. Sonuç almaya başladıktan sonra dozları yarıya indirebilirsiniz. Gerekli hallerde kullanmaya başlarsınız.

1. İlk protokol aynen izleniyor, ilave olarak aşağıdaki besin takviyeleri alınıyor.

2. Bir ölçü ‘Collagen Peptides’ (kolajen peptitleri), bir yemek kaşığı MCT OIL (MCT yağı), bir avuç Goji berries ve biraz doğal vanilya özütü eklenmiş yarım muz ile hazırlanmış kahvaltılık shake.

Not: MCT yağı başta daha düşük dozda kullanıyoruz, kademeli olarak arttırıp maksimum doz olan 1 yemek kaşığına zamanla ulaşıyoruz. Kandida ‘die-off’ nedeniyle karında şişlik veya ağrı oluşursa dozu azaltıyoruz. Geçtikten sonra dozu yeniden arttırmaya başlıyoruz.

3. Öğünlerden 10-20 dk önce bir kapsül L-Tyrosine.

4. Öğünlerden 10-20 dk önce bir kapsül 5-HTP.

5. Öğünlerden 10-20 dk önce bir kapsül NAC (N-Acetyl- Cysteine).

6. Kahvaltıyla birlikte alınacak bir yavaş salımlı multi-B vitamini.

7. Öğünlerden 10-20 dk önce bir sindirim enzimi.

8. Hücre zarlarının onarımı için öğünlerden 10-20 dk önce bir kapsül 2-AEP Membrane Complex’i.

9. Hücre zarlarının sıvı yapısını korumak ve desteklemek için öğünlerden 10-20 dk önce bir kapsül Phosphatidylserine (PS).

En İyi Protokol

İritabl, stresli, bunalımlı ve depresyona eğilimli olanlarımızda dikkat, hafıza, mental fleksibilite ve iyi ruh hali için en etkili protokol.

Bu protokolde ekstradan 5 destek ürünü ve kahvaltılık Super Foods Shake’ten önce alınacak benim favorim, Lemon Cleanse Drink (limonlu arındırma içeceği) var. Etki görmeye başladığınızda dozları yarıya indirebilirsiniz; günde 1 aldığınız bir hapı gün aşırı almak gibi örneğin. Gerektikçe, ihtiyaç hissettikçe kullanmaya başlarsınız.

1. Özel ‘Super Cleanse Drink’ hazırlıyorsunuz, sabah kahvaltısı olarak içeceğiniz Mars Venus Super Foods protein shake’inden 20 dk önce bunu içiyorsunuz. Bu içecek için şunları karıştıyoruz:

  • 1 çay kaşığı Mars Venus Super Cleanse
  • 1 çay kaşığı Probiotik
  • Collagen Peptides’tan 1 ölçü

2. 2 no’lu protokolü veya buna alternatif verileni takip ediyoruz.

3. Mars Venus Shake’e bir çay kaşığı MCT oil katıyoruz. Yavaş yavaş arttırarak MCT oil’ı maksimum doz olan 1 yemek kaşığına çıkarıyoruz. Karında kandida die-off nedeniyle şişlik veya ağrı oluşması durumunda dozajı düşürüyoruz. Ağrı geçtikten sonra dozu yeniden arttırmaya başlıyoruz.

4. Günde 2 defa 1 kapsül Lithium Orotate alıyoruz. Stabil hale geçtiğinizi hissettiğiniz noktada ihtiyacınıza göre, stres altında olup olmadığınıza göre dozu kendiniz ayarlamaya başlayın. Kendinizi iyi hissediyorsanız dozu düşürün, stresli zamanlarda veya moraliniz bozuk hissettiğinizde günde 2 kapsüle kadar yeniden dozu arttırın.

5. Günde iki defa bir Brain Sharpener alıyoruz. (Yarım doz kullanmak isterseniz çocuklara yönelik, ‘Brain Sharpener for Kids’ alıyorsunuz.)

6. Günde 2 defa bir ‘Hormone Balance’ (hormon dengeleme desteği) alıyoruz.

7. Günde 2 defa alınacak bir adet ‘4-Endocrine’ desteği.

8. Günde 2 defa alınmak üzere yarım çay kaşığı Liposomal Vitamin D3.

Ürünleri toplu halde buradan görebilirsiniz.

John Gray’in bu konuyla ilgili diğer konuşma, açıklama ve önerilerini takip etmek isteyenler için:

DDHB | DDB – 1. Bölüm – Dikkat Dağınıklığı Hiperaktiviye Bozukluğunu Anlayalım 

DDHB | DDB – 2. Bölüm – Dikkat Dağınıklığı Hiperaktiviye Bozukluğuna Nasıl Yardımcı Olunabilir

Kızlar ve Kadınlarda DDHB | DDB – Kadınlara özel takviye önerilerini bu yazıdan görebilirsiniz.

Oğlumda DDHB Var

Burada da hem çocuklar hem de yetişkinlerin faydalanabileceği kısa bir DDHB protokolü veriyor John Gray. Bu seçeneği tercih edecekler için protokol şöyle:

Not: Aşağıdaki dozajlar naturapat hekimlerin çocuklara önerdiği miktarları gösteriyor. Protokolü uygulamak isteyen yetişkinler, verilen dozun iki katını almalı.

Günde 2 defa 1 kapsül Super Minerals 
Günde 2 defa 1 kapsül Lithium Orotate
Günde 2 defa 1 kapsül Grape Seed Extract (Üzüm Çekirdeği Özütü) (günlük toplam doz 300mg)
Günde 2 defa 1/2 çay kaşığı Lipozamal C Vitamini veya günde 2 defa 1 kapsül C Vitamini
Günde 1 defa 1 adet John Gray’in Mars Venus Super Foods Shake‘i (kadın veya erkekler için özel hazırlanmış olanlar tercih edilmeli)
Günde 2 defa 1 adet çiğnenebilir Potential Vitamins tablet

SuperFood Shake’i kullanmayacaklar protokole onun yerine şunları ilave etmeli:

Günde 1 kez 1 adet L-Tyrosine 500 MG (günlük toplam doz 500mg)
Günde 1 kez 1 adet N’Acetyl L-Cysteine (NAC) (günlük 500mg)
Günde 1 kez 1 adet 5-HTP 50mg (günlük 50mg)

Bunlar 34 – 40 kiloluk ortalama çocuk için verilmiş miktarlardır. 34 kilonun altındaki çocuklar için dozu yarıya düşürün. 45 kilonun üstündeki yetişkinler için dozu iki katına çıkarın.

Not: Vitamin C Plus Antioxidant Drink çocukların hoşuna giden bir ürün, kapsül C vitamini yerine bundan 1 ölçü kullanabilirsiniz. Yukarıda verilenler minimum dozajlardır, birkaç hafta içinde fark görmüyorsanız C vitamini ve Üzüm Çekirdeği Özütü dozunu iki katına çıkartın. Omega 3’ten fakir bir diyet sözkonusu ise günde 1 Vectomega protokole eklenmeli.