Bu sıralar yağmurlu da geçse , sıcak yaz günlerinin yüzünü göstermeye başlaması  bağzı (!) anneler  için de zor günlerin başlangıcı olur . Evin miniğinin bitmek tükenmek bilmeyen bir  rengarenk dondurma talebi vardır , özellikle de naneli adı altındaki o ultra yeşil ya da masmaviler yok mu ! Kıpkırmızılar , sapsarılar da her yerden göz kırpınca zavallı anne yolunu değiştire değiştire yürümeye çalışır. Onu tedirgin eden sadece bu renkler olsadır keşke . Arkasına bakmadan kaçacağı sütleri mi , glikoz , mısır şuruplarını mı ,kıvam vericileri mi saysındır .Gerçek hayatta zararlı şeyler üretip satan ve çok zengin olup her yerde karşımıza çıkan adamlar varmış bir ülkenin birinde diye başlayacak olan masallar anlatmaya çalışmak da beyhude çabalardır o minnoşa.

-“Ama O’nun annesi  hep izin veriyoo ” diye yanıtı yapıştırıverir mazallah suratınıza, kendinize gelemezsiniz.

-“Şekerim onu yeme bunu yeme ne yiyeceğiz yahu ,abartma” diyen  hayatın şifresini çözmüş, gurur ve kararlılıkla giden bilgeler vardır sonraki levılda 🙂

20160605_110852[1]

Evdeki talep ise gayet nettir. O dondurma yapılacak kardeşim! Hay hay der anne mutfağa girer .Zaten pek çıktığı da yoktur :)Alternatifleri peşpeşe doldurur buzluğa. Don hecesi duyulur duyulmaz sihirli değneği  buzluğa dokundurur  ve hoop diye renk renk dondurmalar sıralanır . Seç beğen der. Çocuk mutlu , anne mutlu bu masal da böyle biter .

Bu dondurmalar sadece küçükleri değil  büyükleri de çok mutlu eder. İnanmıyorsanız deneyin , görün.

Akşam deneyecekler için şimdiden hayırlı iftarlar.

Malzemeler

2 olgun avokado

2-3 çorba kaşığı akçaağaç şurubu (vegan ya da alerjisi olmayanlar bal kullanabilir)

3 lime (misket küçük limon) kabuğu rendesi ve suyu

1 cup / su bardağı badem sütü , alerji varsa hindistan cevizi sütü

1 çay kaşığı vanilya özütü

bir çimdik tuz

Yapılışı

20160603_183321Adem sütü yerine badem sütü  için tık tık. Alerji durumu varsa hindistan cevizi sütünü ,  1 su bardağı rendelenmiş hindistan cevizini 3 su bardağı sıcak suyla blendırda 5  dk çırpıp, süzüp, 1 gece önceden buzdolabında bekleterek elde edebilirsiniz. 3 güne kadar dolapta saklanabiliyor bu sütte de.

Misket limonların kabuğu en incede rendelensin.

Hepsi blendırda bızzzt.

Buzlukta en az 4 saat sonrasında mutluluk dağıtmaya başlayabilirsiniz.

Mis gibi kokulu kokulu böyle, tüm saflığıyla ,

Afiyetle ..

20160602_160435